Etapy stavby
10. ETAPA - Systém elektroinstalace
Instalování elektroinstalačního systému v domě a garáži
1|Připravit plány, nářadí a příslušenství
Připravte si předem veškeré nářadí, příslušenství a ochranné pomůcky pro instalování elektroinstalačního systému v domě a garáži. Veškeré nářadí, stavební materiál a jednotlivé stavební kroky najdete podrobně vypsané v záložce:
Stále mějte po ruce hlavní výkresy hrubé stavby, především pro přibližné určení délky veškerých elektrických kabelů:
- Půdorys 1.NP |obrázek 1136.
- Půdorys 2. NP |obrázek 1137.
- Svislý řez A-A |obrázek 1138.
Pro přesné určení instalování elektroinstalačního systému v celém domě budete potřebovat z projektové dokumentace výkres:
- Schématický rozvod elektroinstalace (Standardně nebývá součástí stavební dokumentace)
Vždy ale mějte po ruce výkresy ostatních systémů, aby měl elektrikář pod kontrolou vedení veškerých systémů vedených ve zdivu a na podlaze v celém domě. Jsou to výkresy:
- Schématický rozvod vodovodu|obrázek 1139.
- Schématický rozvod kanalizace|obrázek 1140.
- Schématický rozvod ústředního topení|obrázek 1141.
- Schématický rozvod centrálního vysavače|obrázek 1142. (Standardně nebývá součástí stavební dokumentace)







2|Spočítat a objednat stavební materiál
Proč nechat instalaci vnitřních systémů na odborné firmě
V záložce PŘÍPRAVY - Specializované firmy popisuji, ve kterých případech se s největší pravděpodobností nevyhnete najmutí některých řemeslných firem. Stejně jako u předchozích vnitřních systémů, platí to samé také u instalování elektroinstalačních systémů. Taktéž budete potřebovat pro závěrečnou kolaudaci stavby písemné potvrzení o revizi elektrického zařízení s razítkem od odborné firmy.
Dalším důvodem proč si nechat zhotovit veškeré vnitřní systémy odbornou firmou, je případná reklamace. Protože veškeré vnitřní systémy jsou vedené v podlaze a ve zdivu a jejich případná oprava by byla velmi pracná a finančně nákladná.
Domluvení termínů a nákup stavebního materiálu
Dohodněte si s elektrikářskou firmou termín instalování elektroinstalačního systému v celém domě a popřípadě také pořízení veškerého elektrikářského materiálu.
Pokud budete chtít také na pozemku zhotovit studnu nebo vrt, tak domluvte s firmou na vyhledávání podzemní vody konkrétní termín. V případě, že proutkař určí přítomnost podzemní vody na pozemku, tak dále domluvte s instalatérskou firmou zhotovení kompletního zařízení pro čerpání vody ze studny nebo vrtu. S elektrikářskou firmou domluvte předem zhotovení elektroinstalačního systému pro zprovoznění ponorného čerpadla a expanzní nádoby.
Spočítání stavebního materiálu pro instalaci elektroinstalačního systému
S přesným určením stavebního materiálu elektroinstalačního zařízení a veškerých doplňků vám poradí elektrikářská firma podle výkresů ze stavebního projektu:
- Schématický rozvod elektroinstalace (pokud máte příslušný výkres zhotovený v projektové dokumentaci rodinného domu)
Pokud výkres schématický rozvod elektroinstalace nemáte v projektové dokumentaci vypracovaný, tak veškeré propočty elektroinstalačního materiálu provede elektrikář přímo na stavbě. Podle výsledných propočtů elektrikář pořídí a dopraví elektrikářský materiál na stavbu. Jestli pořídíte veškerý elektrikářský materiál sami, nebo firma, záleží na vzájemné dohodě. Běžným pravidlem je, že stavební materiál obstarává řemeslná firma. Výhodou právě bývá, že má firma u svého stálého dodavatele stavebního materiálu díky velkému a stálému odběru nižší pořizovací ceny. Po propočítání veškerého elektroinstalačního materiálu si nechte elektrikářskou firmou doložit písemně cenový návrh kompletní elektroinstalace v celém domě.
Na vás bude každopádně výběr veškerých doplňků jako jsou: rámečky, kryty zásuvek a spínačů. Výběr těchto doplňků budete ale vybírat před jejich instalací až v 15. Etapě - Malba, topná tělesa, podlahová krytina, vnitřní obložky a dveře, vestavěný nábytek, svítidla a vybaven domu.
Jak spočítat délky a množství elektroinstalačního materiálu
Jak jsem již popsal výše, veškeré propočty elektroinstalačního materiálu a doplňků provede elektrikářská firma. Nejběžnější elektroinstalační materiál a jeho příslušenství používaný na stavbě domu:
- Modulová rozvodnice zapuštěná
- Jističe
- Proudový chránič
- Přepěťová ochrana
- Krabice elektroinstalační mělká KU68-1902
- Krabice elektroinstalační hluboká KPR68
- Krabice pod omítku s výčkem hranatá
- Krabice pod omítku s výčkem kulatá
- Kabely elektrické CYKY 3Cx1,5 (Světelné okruhy)
- Kabely elektrické CYKY 3Cx2,5 (Zásuvkové okruh)
- Vodiče CYA zelenožlutý
- Kabely SYKFY
- Korugované kabelové chráničky ∅20mm
- Korugované kabelové chráničky ∅30mm
- Zemnící svorky ZS4
- Pásky měděné uzemňovací ZS 16
- Objímky E27
- Žárovky
- Strojky zásuvek 16A/250V
- Strojky spínačů
Proč instalovat prozatímní elektrické zásuvky, spínače a objímky osvětlení
Po zhotovení a zprovoznění kompletního elektroinstalačního systému v celém domě je následně dobré instalovat prozatímní strojky zásuvek a spínačů. Taktéž do každé místnosti objímku na stropní světla a silnou žárovku. V jakých místnostech instalujete prozatímní elektrické zásuvky záleží na velikosti domu. Většinou bude stačit zprovoznit jednu elektrickou zásuvku v každém nadzemním podlaží a garáži. Je to z důvodu, abyste zbytečně neponičili a neznečistili nové strojky zásuvek a spínačů. Tímto opatřením vám odpadne přenášení stavebního světla z místnosti do místnosti a přetahování prodlužovacích kabelů. Proto si předem zajistěte koupi starších, nebo levných nových strojků elektrických zásuvek, spínačů a objímek na stropní světla.
3|Vypracovat projekt kuchyňské linky
Proč předem vypracovat projekt kuchyňské linky
První a nejdůležitější příprava před elektroinstalačním systémem je vypracování projektu na kuchyňskou linku truhlářskou firmou. Nebo v případě pořízení již hotové kuchyňské linky předem získat její podrobný plán. Abyste mohli přesně určit a vyznačit přesné umístění veškerého osvětlení, elektrických zásuvek a spínačů v kuchyni a kuchyňské lince. Vypracování projektu kuchyňské linky si raději zajistěte s několika měsíčním předstihem. Není totiž neobvyklá několika měsíční čekací doba a u kvalitním firem to platí dvojnásob. Proto raději oslovte truhláře s dvou až tří měsíčním předstihem. Tím zajistíte platnost dalších navazujících termínů ostatních řemeslných firem, jako je nyní právě elektrikářská firma.
Jak naplánovat kompletní elektroinstalaci pro kuchyňskou linku
Při projektování kuchyňské linky doporučuji nešetřit počtem elektrických zásuvek 230V. Také důkladně zvažte jejich rozmístění a přesné umístění. Nemusí být všechny koncentrované na jednom určitém místě, ale vhodně rozprostřené po celé délce kuchyňské linky. Při určení vhodného počtu elektrických zásuvek se neřiďte jen podle nejpoužívanějších elektrických spotřebičů. Počítejte také s občasným nebo sezoním používáním jiných elektrických spotřebičů, abyste nemuseli vypojovat stávající elektrické spotřebiče a měli pro tento účel připravené další elektrické zásuvky. Doporučuji mít v záloze minimálně čtyři volné elektrické zásuvky v kuhyňské lince. Dále také počítejte s přivedením elektrického kabelu pro připojení některých elektrických spotřebičů na 400V.
Elektrické spotřebiče na kuchyňské lince
- Rychlovarná konvice
- Kávovar nebo presovač
- Mikrovlnná trouba
- Digestoř
- Rýžovar
- Topinkovač
- Toustovač
- Mixéry
- Smoothie mixér
- Kuchyňský robot
- Elektrický hrnec
- Fritéza
- Elektrické struhadlo
- Kráječ
- Mlýnek
- Výrobník ledu
- Odšťavňovač
- Vaflovač
- Palačinkovač
- Vinotéka
- Pivní pípa
- Výdejník vody
- Sušička ovoce
- Příprava dětské stravy
- Elektrické struhadlo
Vestavěné elektrické spotřebiče v kuchyňské lince
Velmi důležité je také rozvedení elektrických kabelů nebo případně kabelových korugovaných chrániček s elektrickými kabely ve zdivu za kuchyňskou linkou. Elektrikář určí jejich nejvhodnější rozvedení ve zdivu. Také vyznačí na zdivo podle projektu kuchyňské linky přesné umístění elektrických zásuvek na 230V a dále možnost napojení některých elektrospotřebičů na 400V.
- Mikrovlnná trouba
- Myčka nádobí
- Pečící trouba
- Varná deska
- Vestavěný kávovar
- Ohřívací zásuvky
- Lednice
- Mrazák
- Digestoř
- Pračka
- Sušička
- Vinotéka
4|Promyslet elektroinstalační systém v celém domě
Jaké elektroinstalační systémy musíte mít předem vyřešené
Součástí projektové dokumentace rodinného domu nemusí být vypracovaný výkres schématický rozvod elektroinstalace. Proto si musíte sami předem velmi důkladně promyslet veškeré elektroinstalační systémy v celém domě a garáži. Pro tyto elektroinstalační systémy budete muset zhotovit veškeré potřebné náležitosti. Především určit přesné umístění a vedení celé elektroinstalace a příslušenství v domě a garáži. Téměř se vším vám samozřejmě pomůže elektrikář.
Elektrikář pomůže s přesným určením veškerých elektrických kabelů, kabelových korugovaných chrániček a jejich vedení v celém domě. Dále určí množství a druh podomítkových krabic, elektrických jističů a modulovou rozvodnici. Na vás bude především rozhodnout přesné umístění elektrických, televizních a datových zásuvek, spínačů a stropních svítidel.
Elektrické zařízení elektroinstalačního systému
- Světelný okruh
- Zásuvkový okruh
- Televizní síť
- Satelitní síť
- Datová síť
- Telefonní linka
- Ozvučovací systém domácího kina
- Domovní zvonek
- Elektrické otevírání branky
- Domovní audio/videotelefon s funkcí otevírání branky
- Zabezpečovací systém
- Centrální vysavač
- Elektrický systém ovládání venkovních rolet
- Plynový kotel
- Elektrický kotel
- Tepelné čerpadlo
- Bagrovaná studna nebo vrt
- Koupelnový žebřík
- Klimatizační systém
- Uzemnění vodovodních okruhů
- Venkovní bazén
Světelný okruh
Světelný okruh je veškeré osvětlení v celém domě, garáži ale také v okolí domu a na zahradě. Jedná se tedy o přesné určení umístění svítidel v interiéru domu na stropech a stěnách, ale také osvětlení schodišťových stupňů, uměleckých děl, akvárií a podobně.
Světelný okruh přesahuje také do exteriéru domu. Jedná se o veškeré osvětlení připevněné na vnějším zdivu domu. Osvětlení příchozích a příjezdových cest k domu, pergoly, venkovního bazénu, okrasné zahrady nebo jezírka. Elektrické kabely pro venkovní osvětlení můžete z domu vyvést buď připravenými prostupy v základech domu, nebo zapuštěné v rýhách na vnějším zdivu domu.
S přesným určením umístění svítidel zároveň souvisí vhodné umístění spínačů pro ovládání osvětlení celého domu a jeho okolí. Výškové umístění spínačů je téměř veškeré stejné. Spínače se umísťují od čisté podlahy na jejich střed do výšky 900 mm. Je to přibližná výška připažených paží, takže většina lidí nemusí zvedat ruce a hlavně ve tmě hledat výškové umístění spínače. Důkladně tedy promyslete umístění veškerých spínačů a svítidel v domě a jeho okolí a v okrasné zahradě.
Při promýšlení počítejte s možností umístění až pěti spínačů do jednoho společného rámečku. Výhodou je také možnost použití dvojspínačů. Další varianty rámčků jsou jedno, dvoj, tří, a čtyřrámeček. Do stejného rámečku vedle spínačů můžete také umístit elektrické, datové a televizní zásuvky.
Zásuvkový okruh
Zásuvkový okruh jsou veškeré elektrické zásuvky v domě a garáži a také v okolí domu a na zahradě. V případě elektrických zásuvek doporučuji řídit se pravidlem - čím více tím lépe. Elektrických zásuvek totiž není nikdy dost. Vždy je lepší naddimenzovat počet elektrických zásuvek, než později zbytečně používat nevzhledné rozdvojky a prodlužováky. Rozdvojky v elektrických zásuvkách a natažené prodlužováky na podlaze působí velmi nevzhledně a v mnoha případech také překážejí. Jsou také nežádoucím lapačem prachu, kvůli kterému může následně hrozit jejich vznícení.
Při plánování vhodného počtu počítejte s tím, že můžete dát do stejného rámečku až pět kusů elektrických zásuvek. Další množství umístění elektrických zásuvek do stejného rámečku jsou: jedno, dvoj, troj, čtyřrámeček a již zmíněný pětirámeček. Do stejného rámečku vedle elektrických zásuvek můžete instalovat také veškeré ostatní zásuvky. Televizní nebo datovou zásuvku, ale zároveň do stejného rámečku můžete umístit také spínač osvětlení.
Nejdůležitější je tedy počet elektrických zásuvek a jejich přesné umístění v každé místnosti na chodbách a také v garáži. Důkladně promyslete k jakým účelům v každé místnosti budete potřebovat elektrické zásuvky. Výškové umístění elektrických zásuvek je v celém domě téměř stejné. Elektrické zásuvky se umísťují od čisté podlahy na jejich střed do výšky 300 mm. V některých případech je výškové umístění elektrických zásuvek individuální, například v garáži nebo dílně. V těchto prostorách přizpůsobte výškové umístění jejich účelům. Umístěte například elektrické zásuvky nad pracovní stůl, abyste je měli na dosah při používání elektrického nářadí. Další elektrickou zásuvku umístěte na strop pro elektrický pohon otevírání garážových vrat. Totéž platí pro jednotku centrálního vysavače a dalšího elektrického zařízení garáže.
Ve kterých místech a k jakým účelům nejčastěji slouží elektrické zásuvky
- V zádveří domu pro zapojení domovního bezdrátového zvonku nebo vysavače.
- Na chodbách pro zapojení dekorativních osvětlení, stojacích a stolních lamp nebo vysavače.
- V koupelnách pro zapojení pračky, sušičky, elektrického nebo plynového kotle, holícího strojku, zastřihovače vlasů, fénu, kulmy, žehličky na vlasy nebo také vysavače.
- Na schodišti pro zapojení dekorativního osvětlení nebo vysavače.
- V ložnici pro zapojení stolních lamp, nabíječky mobilního telefonu, tabletu a čtečky knih, televize, stolního počítače, monitoru, notebooku, multimediálního centra, MP3 nebo DVD přehrávače nebo také vysavače.
- V dětském pokoji pro zapojení stolních lamp, nabíječky mobilního telefonu, tabletu a čtečky knih, televize, stolního počítače, monitoru, notebooku, multimediálního centra, MP3 nebo DVD přehrávače, reproduktorů, herní konzole, tiskárny nebo také vysavače.
- V pracovně pro zapojení stolních lamp, nabíječky mobilního telefonu, tabletu a čtečky knih, televize, stolního počítače, monitoru, notebooku, multimediálního centra, MP3 nebo DVD přehrávače, reproduktorů, herní konzole, tiskárny nebo také vysavače.
- V technické místnosti pro zapojení pračky, sušičky, elektrického nebo plynového kotle, veškerého elektrického nářadí nebo také vysavače.
- V garáži pro zapojení elektrického otevirání garážových vrat, elektrického nářadí, fitness zařízení - běžeckého pásu, nabíječky mobilního telefonu a tabletu, televize nebo také vysavače.
- V suterénu nebo ve sklepě pro zapojení veškerého elektrického nářadí, televize, fitness zařízení - běžeckého pásu nebo také vysavače.
- Ve fitness místnosti pro zapojení fitness zařízení - běžeckého pásu, nabíječky mobilního telefonu a tabletu, televize, stolního počítače, monitoru, notebooku, multimediálního centra, MP3 nebo DVD přehrávače nebo také vysavače.
- Na půdě pro zapojení wifi routeru nebo elektrického nářadí.
- Na vnějším zdivu domu pro zapojení vánočního osvětlení, bazénové filtrace, čerpadla a filtrace okrasného jezírka a veškerého zahradního elektrického vybavení.
- V zahradě pro zapojení vánočního osvětlení, bazénové filtrace, čerpadla a filtrace okrasného jezírka a veškerého zahradního elektrického vybavení.
Televizní síť
Televizní síť jsou veškeré zásuvky v domě pro napojení televize na televizní signál přijímaný anténou na střeše domu nebo z kabelové televize. Pečlivě promyslete v jakých místnostech budete potřebovat připojení televize na televizní signál z antény. Myslete i do budoucna a instalujte televizní zásuvku také do místností, které v současnosti budou sloužit ke zcela jiným účelům. Například ze současné půdy nebo garáže můžete v budoucnu udělat další místnosti na bydlení. Nebo z garáže můžete udělat třeba fitness tělocvičnu, ve které můžete později televizi postrádat.
Vhodné místnosti pro instalování televizní zásuvky
- Obývací pokoj
- Dětský pokoj
- Ložnice
- Pracovna
- Kuchyň
- Garáž
- Suterén nebo sklep
- Fitness tělocvična
Satelitní síť
Satelitní síť jsou veškeré zásuvky v domě pro napojení televize na satelitní signál přijímaný satelitní parabolou na střeše. Veškerý průběh promýšlení je naprosto stejný, jako zhotovení televizní sítě. Takže výběr místností pro připojení satelitního set-top boxu na parabolu satelitu je také zcela totožný.
Datová síť
Datová síť jsou veškeré zásuvky v domě pro napojení příslušné elektroniky na internet. Především se jedná o stolní počítač, notebook, televizi. Nebo také pro router umožnující wifi signál v domě pro bezdrátové připojení k internetu. Dále také pro připojení dalšího elektronického zařízení umožnující napojení na internet, jako například chytré domácí zařízení nebo spotřebiče.
Výběr místností pro zhotovení datových zásuvek je také stejný, jako v případě televizní a satelitní sítě. Můžete také zhotovit pouze jednu datovou zásuvku pro připojení wifi routeru a tím vytvořit v celém domě bezdrátové připojení. Je však lepší zhotovit potřebný počet datových zásuvek ve stanovených místností, než se občas potýkat s možným kolísavým nebo slabým signálem z wifi routeru.
Telefonní linka
Telefonní linka je zásuvka v domě pro napojení pevného telefonu, nebo také pro dnes už převážně využívané napojení na internet. Tím také tento stavební krok zcela navazuje na předešlý - datová síť. Důkladně vyberte vhodnou místnost v domě pro zřízení telefonní zásuvky. Ideálním prostorem pro zřízení telefonní zásuvky je například technická místnost, garáž, půda nebo pracovna. Na telefonní zásuvku můžete napojit wifi router a tím vytvoříte bezdrátové připojení na internet v celém domě.
Wifi signál ale v takovém případě nemusí dosahovat po celém domě, nebo může být slabý. Dostatečná síla signálu totiž závisí na umístění wifi routeru. Jakou vzdálenost, množství a tloušťku zdiva musí wifi signál překonat k elektronickému zařízení. Proto doporučuji zhotovit dostatečné množství datových zásuvek pro pevné připojení v pečlivě vybraných místnostech v celém domě.
Zhotovení datových zásuvek provedete rozvedením datových kabelů v kabelových korugovaných chráničkách od routeru do příslušných místností. Datové kabely v kabelových korugovaných chráničkách zapustíte do předem vysekaných rýh ve zdivu.
Ozvučovací systém domácího kina
Ozvučovací systém domácího kina je zhotovení potřebného počtu reproduktorových zásuvek pro systém reproduktorů, které se napojí na televizi. Je lepší napojit systém domácího kina na televizi přes reproduktorové zásuvky, než tahat kabely jednotlivých reproduktorů a subwooferu volně po podlaze.
Nejdříve musíte mít důkladně promyšlené přesné umístění televize a jednotlivých reproduktorů a subwooferu v obývacím, nebo k tomu určeném pokoji. Jelikož se veškerých pět reproduktorů napojuje do subwooferu, tak musíte nejprve vycházet z jeho umístění. Subwoofer se nejčastěji umísťuje poblíž televize na podlahu, komodu nebo může být také skrytý za sedací soupravou. Do přesně určených míst pro umístění reproduktorů přivedete v kabelových korugovaných chráničkách příslušné kabely, které napojíte na reproduktorovou zásuvku připevněnou ke zdivu. Veškeré kabelové korugované chráničky instalujete do předem vysekaných rýh ve zdivu. Subwofer propojíte s televizí protaženým kabelem v plastové chráničce instalované ve zdivu od podlahy do prostoru za televizí.
Místo domácího kina pro ozvučení televize se také používá SoundBar. Použitím sounbaru odpadá zhotovení reproduktorových zásuvek, také nemusíte instalovat do zdiva kabelové korugované chráničky.
Domovní zvonek
Domovní zvonek je jednoduše zvonek napojený kabelem na venkovní spínač zvonku. Předem důkladně zvažte přesné umístění zvonku v domě. Zvonek můžete také umístit do každého nadzemního podlaží, nebo v případě vícegeneračního domu do každé bytové jednotky. Zvonek také můžete umístit do garáže nebo dílny, pokud víte, že v těchto prostorách budete trávit spoustu času a neslyšeli byste zvonek umístěný pouze v zádveří.
Také zvažte nejvhodnější umístění venkovní spínače zvonku. Nejběžněji bývá v těsné blízkosti vstupní branky nebo vchodových dveří. Datový kabel pro propojení spínače a domovního zvonku natáhnete od vstupní branky skrz připravenou kabelovou korugovanou chráničku v podzemí. Dále skrz připravený průchod v základových pásech do předem určeného místa v technické místnosti nebo garáže, kde máte veškeré ukončení nebo rozbočení elektroinstalace. Z těchto míst dále rozvedete datový kabel v kabelové korugované chráničce do přesně určeného místa pro připevnění domovního zvonku. Kabelovou korugovanou chráničku s datovým kabelem také instalujete do předem vyřezaných rýh ve zdivu.
Zvonek lze také vyřešit pořízením bezdrátového domovního zvonku, který můžete libovolně kdykoli přemísťovat kam budete potřebovat. Venkovní spínač je napájen pomocí baterií a vnitřní část zvonku je potřeba vždy instalovat do elektrické zásuvky.
Elektrické otevírání branky
Elektrické otevírání branky je systém umožňující pomocí kolébkového spínače na dálku otevřít branku. Branka však musí být opatřena elektrickým zámkem. Zhotovení systému na elektrické otevírání branky je téměř stejný jako zhotovení domovního zvonku.
Datový kabel natáhnete od vstupní branky skrz připravenou kabelovou korugovanou chráničkou v podzemí a připraveným průchodem skrz základové pásy domu. Dále do předem určeného místa v technické místnosti nebo garáži, kde máte veškeré ukončení nebo rozbočení elektroinstalace. Z těchto míst dále přivedete datový kabel v kabelové korugované chráničce do přesně určeného místa pro kolébkový spínač. Kabelovou korugovanou chráničku s datovým kabelem také instalujete do předem vyřezané rýhy ve zdivu. Umístění kolébkového spínače je nejvhodnější v zádveří domu. Kolébkový spínač můžete umístit do společného rámečku se spínačem osvětlení.
Domovní audio/videotelefon s funkcí otevírání branky
Domovní audio nebo videotelefon je systém zvonku, video nebo audio zařízení společně s elektrickým otevíráním branky. Zařízení se instaluje v těsné blízkosti vstupní branky nebo vchodových dveří. Zhotovení domovního audio/videotelefonu s funkcí otevírání branky je téměř stejný, jako zhotovení domovního zvonku a elektrického otevírání branky.
Datový kabel natáhnete od vstupní branky skrz připravenou kabelovou korugovanou chráničkou v podzemí a připraveným průchodem skrz základové pásy domu. Dále do předem určeného místa v technické místnosti nebo garáži, kde máte veškeré ukončení nebo rozbočení elektroinstalace. Z těchto míst dále přivedete datový kabel v kabelové korugované chráničce do přesně určeného místa pro domácí audio/videotelefon. Kabelovou korugovanou chráničku s datovým kabelem také instalujete do předem vyřezané rýhy ve zdivu. Umístění domácího audio/videotelefonu je nejvhodnější do zádveří, chodby, kuchyně nebo obývacího pokoje.
Zabezpečovací systém
Zabezpečovací systém je celkové zabezpečení vnitřního prostoru domu a jeho okolí kamerami nebo detektory pohybu. Pro instalování zabezpečovacího systému budete muset pečlivě vybrat firmu, která celé instalování provede. Firma také přesně určí do jakých míst v domě a jeho okolí musíte přivést kabelové korugované chráničky, elektrické nebo datové kabely.
Centrální vysavač
Instalování systému centrálního vysavače detailně popisuji v 9.ETAPĚ - Systém odpadu, vodovodu, topení, plynu a centrálního vysavače: 6.Kroku - Instalování systému centrálního vysavače.
Elektrický systém ovládání venkovních rolet
Nejprve budete muset pečlivě vybrat firmu na instalování venkovních rolet. Firma vám také přesně určí do jakých míst v domě musíte přivést kabelové korugované chráničky nebo elektrické kabely.
Plynový kotel
Plynový kotel je nutné napojit na zdroj elektrické energie a také na venkovní čidlo. Instalování a zhotovení elektrické zásuvky a napojení plynového kotle na čidlo detailně popisuji v 9.ETAPĚ - Systém odpadu, vodovodu, topení, plynu a centrálního vysavače: 5. Kroku - Instalování plynovodního systému a kotle.
Elektrický kotel
Elektrický kotel je samozřejmě také nutné napojit na zdroj elektrické energie. Na instalování a zhotovení elektrické zásuvky se můžete podívat v 9.ETAPĚ - Systém odpadu, vodovodu, topení, plynu a centrálního vysavače: 5. Kroku - Instalování plynovodního systému a kotle.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo slouží k vytápění domu, ale také vnitřního nebo venkovního bazénu. Pro instalování tepelného čerpadla budete muset pečlivě vybrat firmu, která celé instalování provede. Firma vám také přesně určí do jakých míst v domě musíte přivést kabelové korugované chráničky nebo elektrické kabely.
Studna nebo vrt
Pokud budete chtít na svém pozemku zhotovit studnu nebo vrt, tak nejprve musíte zjistit, zda se na vašem pozemku nachází dostatek spodní vody. Následně musíte vyřídit veškerou potřebnou dokumentaci a povolení ke zhotovení studny nebo vrtu. Je potřeba mít vypracovaný stavební projekt a povolení od životního prostředí. A na závěr po zhotovení studny nebo vrtu je nutné celé dílo také zkolaudovat.
Zda se na vašem pozemku nachází podzemní voda, zjistí proutkař. Proutkař je schopný vyhledat a určit dostatečný výskyt podzemní vody pro bagrovanou studnu. Umí také určit případnou přítomnost podzemního pramene s dostatečným množstvím vody.
Budete se tedy muset předem rozhodnout, zda si necháte zhotovt bagrovanou studnu nebo vrt. Pokud máte na pozemku dostatečný výskyt spodní vody, je možné zhotovit jen bagrovanou studnu. Bagrovaná studna se zpravidla hloubí do tří až pěti metrů. Nevýhoda bagrované studny může být v období sucha výrazný pokles vody, nebo úplné vyschnutí studny.
Pokud proutkař zjistí výskyt spodní vody ve větší hloubce, nebo také v lepším případě objeví spodní pramen vody, pak můžete zvolit variantu vrtané studny. Vrtaná studna může být hluboká pět a více metrů. Což je výhoda během dlouhodobého období sucha, protože odebírat spodní vodu přímo z pramene je téměř jistota stálého příjmu vody.
V první řadě tedy dohodněte s proutkařem termín vyhledání podzemní vody na pozemku. Podle výsledku vyhledání se dále rozhodněte, zda vůbec studnu můžete zhotovit. A jestli zhotovit pouze bagrovanou studnu nebo vrt.
Bagrovaná studna nebo vrt musí být také napojena na zdroj elektrické energie pro ovládání ponorného čerpadla. Pro tento účel musíte mít uložený prostup v základových pásech. Podrobný popis ukládání prostupů v základových pásech popisuji v 1. ETAPĚ - Zaměřovací a výkopové práce - Uložení prostupů do základových pásů. Od prostupu v základových pásech ke studni nebo vrtu vybagujete výkop pro uložení elektrického kabelu. Z místa bagrované studny nebo vrtu natáhněte kabelovou korugovanou chráničku s elektrickým kabelem výkopem skrz průchod v základech domu až do místa pro modulovou rozvodnici v domě.
S přesným určením veškeré elektroinstalace vám poradí instalatérská firma, která zhotoví kompletní zařízení pro čerpání vody. Samotnou elektroinstalaci pro zprovoznění ponorného čerpadla zhotoví elektrikářská firma.
Koupelnový žebřík
Koupelnový žebřík je napojený na topnou soustavu. V období mimo topnou sezónu je ale dobré mít také jinou možnost ohřátí koupelnového žebříku. Zajistit ohřátí koupelnového žebříku v jakémkoli ročním období můžete vyřešit instalováním elektrické topné tyče do koupelnového žebříku. Pro tuto variantu musíte přivést do přesně stanoveného místa v koupelně elektrický kabel.
Pokud nemáte v projektové dokumentaci předem určené přesné umístění koupelnového žebříku, pak musíte v této fázi stavby sami určit jeho nejideálnější umístění v koupelně. Také musíte samozřejmě předem vědět jaký koupelnový žebřík budete do koupelny pořizovat. Podle jeho rozměrů ještě určíte do jakého místa natáhnete elektrický kabel.
Přesné místo pro přivedení elektrického kabelu nejlépe poradí instalatér. V určeném místě můžete buď zhotovit elektrickou zásuvku, do které zapojíte topnou tyč, jejíž součástí je elektrický kabel s koncovkou do elektrické zásuvky. Pokud pořídíte topnou tyč, jejíž součástí je termostat a ovládání, tak můžete elektrický kabel topné tyče v elektrické krabici zapuštěné ve zdivu rovnou napojit na zdroj elektrické energie. Veškeré napojení elektrického zařízení musí provést elektrikářská firma.
Klimatizační systém
Klimatizační systém slouží pro ochlazení interiéru domu. Pro instalování klimatizace budete muset pečlivě vybrat firmu, která celé instalování provede. Firma také přesně určí do jakých míst v domě přivést kabelové korugované chráničky nebo elektrické kabely.
Uzemnění vodovodních okruhů
Veškeré sanitární a jiné kovové součásti domu napojené na vodovod musí být řádně uzemněné na uzemňovací soustavu. Uzemnění musí také provést odborná elektrikářská firma. Uzemněné musí být vodovodní baterie, plynový kotel, elektricky kotel, bojler, expanzní nádoba.
Venkovní bazén
Venkovní bazén je také potřeba napojit na zdroj elektrické energie kvůli ovládání filtrace a čerpadla. O přivedení kabelové korugované chráničky s elektrickým kabelem a zřízení elektrických zásuvek v okolí domu nebo na zahradě píšu výše v kroku - Zásuvkový okruh.
5|Dovézt a uložit stavební materiál
Pořiďte a dopravte (elektrikářská firma) na stavbu potřebný stavební materiál pro instalování elektroinstalačního systému v celém domě.
Veškerý stavební materiál a příslušenství najdete rozepsané v záložce a příslušném stavebním kroku:
STAVEBNÍ PLÁN - 10.ETAPA - Systém elektroinstalace - Stavební materiál.
6|Zaměřit, vyřezat a vysekat otvor ve zdivu pro modulovou rozvodnici
Co je modulová rozvodnice a k čemu slouží
Modulová rozvodnice je skříň různých rozměrů, nástěnná nebo zapuštěná ve zdivu. Slouží pro instalování veškerých jističů pro domovní instalace. Do modulové rozvodnice je přiveden průchodem v základových pásech domu ze sdruženého pilíře hlavní elektrický kabel. Dále přes jističe různých druhů jsou rozvedeny elektrické kabely do celého domu pro systém osvětlení a pro zásuvkový okruh. Modulová rozvodnice je napojena na zemnící pásovinu vyvedenou ze základů domu.
Umístění modulové rozvodnice máte již určené z počátku stavby: 2.ETAPA - Základy domu - Zhotovení hlavní přípojky el. systému, kabelové TV a telefonu.
Zaměřte a vyznačte otvor ve zdivu pro modulovou rozvodnici
Nejvhodnější výškové umístění modulové rozvodnice v určené místnosti od čisté podlahy její střed je přibližně 1700 mm. Po určení umístění modulové rozvodnice vyznačte její přesné umístění na zdivo zednickou tužkou.
Čím a jak vyřezat a vysekat otvor ve zdivu pro modulovou rozvodnici
Jaké použijete nářadí záleží na materiálu zdiva, do kterého modulovou rozvodnici zapustíte. Můžete použít kladivo se sekáčem, bourací elektrické kladivo nebo úhlovou brusku s kotoučem na beton. Nebo samozřejmě kombinací určeného nářadí. Nevyřezávejte otvor větší než je potřeba, abyste zbytečně nezmenšovali tloušťku zdiva. Velikost otvoru ale musí být dostatečně hluboká a široká, abyste modulovou rozvodnice zcela zapustili a byla zároveň se zdivem. Správný rozměr otvoru během vyřezávání a sekání kontrolujte metrem. Vyřezaný a vysekaný otvor ve zdivu důkladně očistěte smetákem od nečistot a prachu. Před instalováním modulové rozvodnice musí být celý otvor suchý a čistý.
Vyřežte a vysekejte otvor ve zdivu pro modulovou rozvodnici
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo umístění modulové rozvodnice
- Vyřežte a vysekejte otvor ve zdivu
- Zkontrolujte přesný rozměr otvoru metrem
- Očistěte otvor ve zdivu smetákem
7|Zaměřit a vyznačit na zdivo umístění elektroinstalačních krabic
Jak naplánovat umístění elektroinstalačních krabic pro spínače osvětlení a elektrické zásuvky
Pokud nemáte přesně určeno v projektové dokumentaci veškeré umístění spínačů, elektrických a ostatních zásuvek a podomítkových krabic, budete muset v tomto stavebním kroku jejich umístění určit přímo na stavbě. Pro přesné určení umístění veškerých elektroinstalačních krabic požádejte elektrikáře. Elektrikář nejlépe ví a zná veškeré možnosti a důležitá pravidla, podle kterých je potřeba postupovat. Také poradí kam bude potřeba umístit hlubokou nebo mělkou elektroinstalační krabici. Na vás bude především rozhodnutí do jaké výšky budete chtít spínače a elektrické zásuvky umístit. Jak jsem již psal výše, spínače je nejvhodnější umístit do výšky 900 mm a elektrické zásuvky do výšky 300 mm od čisté podlahy. Specifické pak je umístění elektrických, televizních a datových zásuvek pro zavěšenou televizi na zdivu, které popisuji níže. Další různé výškové umístění elektrických zásuvek může být v dílně a garáži. Obzvlášť specifické umístění elektrické zásuvky je v garáži na stropě pro elektrický pohon otevírání garážových vrat.
Před samotným plánováním je důležité vědět, jaké jsou možnosti krytů a rámečků pro spínače a zásuvky elektrické, televizní, datové. Vše se totiž prvotně odvíjí právě od rámečků spínačů a elektrických zásuvek. Téměř každý výrobce má možnost použití jednoho, dvou, tří, čtyř až pětirámečku. To znamená, že můžete umístit na zdivo těsně vedle sebe do společného rámečku až pět spínačů, zásuvek nebo také jejich kombinaci. Nejprve však instalujete do vykroužených otvorů ve zdivu elektroinstalační krabice. Do elektroinstalačníh krabic následně umístíte potřebné strojky. Strojky spínačů a zásuvek elektrických, televizních, datových nebo jiných. Této kombinované varianty můžete využít v již zmíněném obývacím pokoji, pracovně, kuchyni nebo dílně a garáži.
Nejprve osadíte elektroinstalační krabice příslušným rámečkem. Následně na každý strojky spínačů připevníte kryty s tlačítky pro ovládání světel a na strojky zásuvek připevníte kryty příslušných zásuvek. Také je možné podle potřeby do jednoho rámečku umístit strojek pro dva spínače osvětlení. Tedy na jednom místě můžete mít jeden spínač v jednom rámečku, nebo také dvojspínač v jednom rámečku. Podle potřebu můžete stejným způsobem pokračovat až k využití pětirámečku.
Nejprve vyznačujte zednickou tužkou na zdivo přesné umístění elektroinstalačních krabic pro spínače světelného okruhu a následně pro elektrické, televizní, datové a jiné zásuvky v celém domě.
Pokud umístíte vedle sebe dvě a více elektroinstalačních krabic, tak jejich zaměření a vyznačení musí být v naprosté rovině a přesné vzdálenosti vedle sebe. Při zaměřování dvou a více elektroinstalačních krabic použijte pro určení horizontální rovinu vodováhu. Vždy zaměřte a vyznačte křížkem na zdivo střed elektroinstalační krabice. Nejprve změřte rozměr elektroinstalačních krabic, abyste přesně určili vzdálenost středů jednotlivých elektroinstalačních krabic. Určení a vyznačení vzdáleností sousedících elektroinstalačních krabic musí být přesné, protože před samotnou instalací budete spojovat krabice k sobě pomocí zámků na jejich stranách. Vyznačování umístění spínačů osvětlení, elektrických a jiných zásuvek probíhá současně s vyznačováním umístění vedení elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček. Také vždy u každého vyznačeného místa napište ve zkratce zednickou tužkou na zdivo k čemu bude patřičná elektroinstalační krabice sloužit. Můžete použít například zkratky pro: Spínač osvětlení - S, Elektrická zásuvka - Z, Televizní zásuvka - TV, Datová zásuvka Internetového připojení - I.
Pro co nejsrozumitelnější popis detailně vysvětlím vedení elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček v dalším bodě níže.
Zaměření a vyznačení otvorů pro elektroinstalační krabice elektrických, televizních a datových zásuvek za televizí
Výškové umístění elektrických, televizních a datových zásuvek pro zavěšenou televizi na zdivu se liší od ostatních standardně výškově umístěných. Bylo by totiž neestetické nechat kabely od televize, datový a koaxiální kabel vést před zdivem k přízemním zásuvkám. Takže účelem v tomto případě je, aby veškeré zásuvky byly zcela skryté za televizí.
Prvotně vše vychází z výškového umístění televize. Střed televize by měl být umístěn přibližně v úrovni očí sedícího člověka na pohovce. Zalěží však na velikosti televize a především také musíte počítat s konstrukcí televizního držáku. Konstrukce televizního držáku se umísťuje na středu televize. Proto se vyvarujte ulehčit promýšlení tím, že umístíte zásuvky také na střed televize. Zásuvky je nejvhodnější zaměřit do spodní části zdiva právě těsně pod umístění televizního držáku, abyste během připevňování televizního držáku neprovrtali kabely vedené ve zdivu. Zásuvky ale nesmějí být příliš nízko, aby nevyčnívaly pod televizí. Standardní výška umístění zásuvek za televizí se uvádí od čísté podlahy na jejich střed 900 mm.
Doporučuji však v daném místě pro televizi instalovat zásuvky také do standartní výšky od čisté podlahy na jejich střed 300 mm|obrázek 1143. Je lepší být připravený pro případ, že byste místo na zeď, umístili televizi spíše na stolek nebo komodu. Také ale především pro napojení daší elektroniky, jako jsou různá multimediální centra, soundBary, herní konzole, DVD přehrávače a jiné elektronické zařízení.
Také je důležité předem připravit průchod ve zdivu pro protažení různých kabelů z komody pod televizí Budete totiž muset propojit veškeré elektronické zařízení s televizí. Jak jsem již zmínil výše, není pěkné, když visí kabely od televize podél zdiva do zadní části stolku nebo komody k umístěné elektronice. V tomto případě každopádně nešetřte prostorem. Je velmi důležité, abyste bez problémů protáhli veškeré potřebné kabely. Počítejte také s většími koncovkami kabelů, jako má například kabel HDMI. Proto instalujte do zdiva chráničku pro protažení kabelů o velikosti minimálně 100 mm. K tomu můžete využít například odpadní PVC potrubí nebo jiné plastové potrubí stejné velikosti, kterých je na trhu mnoho. Jako vnější zakončení otvorů v horní a dolní části můžete také použít stejný rámeček, který budete používat při instalování veškerých spínačů a zásuvek. Otvory rámečků můžete nechat zcela otevřený, nebo je zakryjete víčkem s vyříznutým otvorem pro kabely. Otvory v obou případech nemusíte zakrývat vůbec, jelikož budou v obou případech skryté za televizí nebo komodou.
Zaměření a vyznačení otvorů elektroinstalačních krabic pro spínače osvětlení a elektrické a datové zásuvky
- Změřte poloměr elektroinstalačních krabic pro přesné zaměření a vyznačení umístění středů vícenásobných spínačů a elektrických zásuvek
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro spínače osvětlení od budoucí čisté podlahy do výšky 900 mm
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro elektrické zásuvky od budoucí čisté podlahy do výšky 300 mm
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro elektrické zásuvky - "Z" |obrázek 1143.
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro televizní zásuvky od budoucí čisté podlahy do výšky 900 mm|obrázek 1143.
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro elektrické zásuvky - "TV"|obrázek 1143.
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro datové zásuvky od budoucí čisté podlahy do výšky 900 mm
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro datové zásuvky internetového připojení - "I"|obrázek 1143.
- Zaměřte a vyznačte umístění prostupu pro kabely elektroniky od komody k televizi na zdivu
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro elektrické zásuvky od budoucí čisté podlahy do výšky podle potřeby (sklep, dílna, půda nebo garáž)
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro elektrické zásuvky - "Z"|obrázek 1143.
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro spínače osvětlení od budoucí čisté podlahy do výšky 900 mm
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro spínače osvětlení - "S"
- Zaměřte a vyznačte umístění elektroinstalačních krabic pro spínače osvětlení od budoucí čisté podlahy do výšky podle potřeby (sklep, dílna, půda nebo garáž)
- Popište vyznačená místa stanoveným symbolem pro spínače osvětlení - "S"

8|Zaměřit a vyznačit na zdivo vedení elektroinstalačního systému
Jak zaměřit a vyznačit rýhy na zdivo pro elektrické kabely
Pokud již tak nemáte stanovené ve stavebním projektu, pak přesné umístění vedení veškerých elektrických kabelů ve zdivu určí a vyznačí elektrikář. Elektrikář vyznačí zednickou tužkou na zdivo veškeré vedení všech elektrických kabelů od modulové rozvodnice až k zásuvkovému a světelnému okruhu v celém domě|obrázek 1144. Určí a vyznačí také přesné množství vedení elektrických kabelů v jedotlivých rýhách, abyste věděli, jak hluboké a široké rýhy máte následně škrábat nebo vyřezávat do zdiva. Protože elektrické kabely nesmějí v žádném místě vyčnívat z rýh nad povrch zdiva. Na závěr vyznačí přesná místa pro vyvrtání otvorů skrz vnitřní nenosné zdivo pro protažení elektrických kabelů do sousedních místností. Nebo také skrz obvodové nosné zdivo pro protažení elektrických kabelů na vnější zdivo pro venkovní osvětlení.
V některých prostorách jsou elektrické kabely vedeny na povrchu bez možnosti instalování do rýh ve zdivu. Nejčastěji tomu býva v půdních prostorách, kde jsou vedeny elektrické kabely na dřevěném krovu. Takto vedené elektrické kabely v půdních prostorách je dobré vést v chráničkách. K tomuto účelu jsou přímo určené plastové trubky na protažení a chránění elektrických kabelů. Plastové trubky mají také veškeré příslušenství jako rohy a plastové držáky pro uchycení ke krovu, ale i zdivu. Proto veškeré kabely rozvedené v půdních prostorách uložte do určených chrániček z plastového potrubí a řádně připevněte k dřevěnému krovu.
Zaměření a vyznačení rýh na zdivo pro elektrické kabely
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo veškeré vedení a množství elektrických kabelů z modulové rozvodnice ke světelným okruhům
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo veškeré vedení a množství elektrických kabelů z modulové rozvodnice k zásuvkovým okruhům|obrázek 1144.
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo veškeré otvory skrz vnitřní nenosné a obvodové nosné zdivo

Zaměření a vyznačení rýh na zdivo pro kabelové korugované chráničky
Kabelové korugované chráničky jsou v domě určené převážně pro vedení koaxiálních kabelů od antény nebo satelitní paraboly k televizi. Dále pro vedení datových kabelů od zdroje přijmu internetového signálu k wifi routeru nebo přímo do určených míst v domě s datovou zásuvkou a dále pro napojení počítače nebo televize|obrázek 1145.
Kabelové korugované chráničky mužete dále použít pro protažení jakýchkoli kabelů. Například také pro protažení kabelů pro ozvučení domácího kina - propojení reproduktorů se subwooferem. Pro napojení domovního audio/videotelefonu s funkcí otevirání branky nebo brány na ovládání v domě.
Instalování kabelových korugovaných chrániček předem důkladně zvažte, protože veškeré vedení je umístěné pod omítkou.
Pokud povedete v některých místech kabelové korugované chráničky po podlaze, tak jim nechte částečnou vůli pro nadzvednutí, abyste je později při tavení hydroizolace nepoškodili. S veškerým rozvedením kabelových korugovaných chrániček může také pomoct elektrikář.

Jak rozvést v celém domě kabelové korugované chráničky pro koaxiální kabel televizní antény
Veškeré televizní antény, internetové antény LTE/4G a satelitní paraboly se zpravidla umísťují na střechu domu. K těmto účelům slouží držáky, které se připevní na komín i bez nutnosti vrtání do jeho konstrukce. Místo komínu také můžete použít k tomu určenou střešní tašku s držákem a průchodem skrz střechu pro protažení kabelů.
Rozhodně nedoporučuji připevnit držák antén na jakoukoli jinou část domu. A to z estetických, ale i praktických důvodů. Připevněním anténního držáku narušíte tepelnou izolaci a fasádu domu. Časem v místech okolo anténního držáku dochází k popraskání omítky. Také se můžete později rozhodnout změnit z jakéhokoli důvodu umístění nebo anténu zcela zrušit. Narušené místo na zdivu po demontáži anténního držáku bude viditelné.
S největší pravděpodobností máte naplánováno více televizních zásuvek v domě. Proto musíte nejprve přivést koaxiální kabel do podomítkové krabice v příslušné místnosti. Do podomítkové krabice přivedete koaxiální kabel od antény ze střechy. V podomítkové krabici na koaxiální kabel napojíte rozbočovač. Z koaxiálního rozbočovače rozvedete další koaxiální kabely k jednotlivým televizním zásuvkám v určených místností. Nejvhodnější je umístit veškeré propojování elektroinstalačních systémů v jedné místnosti společně s modulovou rozvodnicí. Nejideálnější prostory v domě jsou technická nebo hospodářská místnost, suterén, sklep, dílna nebo garáž. Důkladně tedy promyslete přesné umístěné antény na střeše domu. Dále promyslete a vyznačte zednickou tužkou umístění podomítkové krabice pro spojení koaxiálního kabelu s rozbočovačem.
Z přesně určeného místa pro televizní anténu na střeše a dále přes půdní prostor vyznačte na zdivo zednickou tužkou vedení kabelové korugované chráničky. Vedení vyznačte až do příslušné místnosti s podomítkovou krabicí pro umístění rozbočovače koaxiálních kabelů. Dále pokračujte vyznačovat na zdivo vedení kabelových korugovaných chrániček z pod omítkové krabice do veškerých místností s televizní zásuvkou. V místech změny směrů nikdy nevyznačujte ostré úhly, ale pouze plynulé oblouky. Pokud byste někde instalovali kabelovou korugovanou chráničku téměř až do pravého úhlu, tak byste měli problém při případném protažení jakéhokoli kabelu.
Zároveň vyznačujte přesná místa pro vyvrtání otvorů skrz vnitřní nenosné zdivo pro protažení kabelových korugovaných chrániček do sousedních místností. Nebo také skrz obvodové nosné zdivo pro protažení kabelů pro ostatní elektroinstalační systémy.
Vždy také doporučuji nejprve předem do veškerých kabelových korugovaných chrániček protáhnout příslušné kabely. A až potom instalovat chráničky do zdiva. Ale kvůli případné výměně kabelů v budoucnu, je důležité bezproblémové vytažení a následné protažení nového nebo jiného kabelu opět do chráničky.
Vyznačení vedení kabelových korugovaných chrániček pro koaxiální kabely televizní antény
- Vyznačte zednickou tužkou přesné umístění podomítkové krabice v určené místnosti pro instalování rozbočovače koaxiálu
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo vedení kabelové korugované chráničky z půdního prostoru k podomítkové krabici do určené místnosti
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo vedení kabelových korugovaných chrániček od podomítkové krabice do přesného místa pro televizní zásuvky ve veškerých místností
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo veškeré otvory skrz vnitřní nenosné a obvodové nosné zdivo
Jak rozvést v celém domě kabelové korugované chráničky pro koaxiální kabel satelitní antény
Vedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro satelitní parabolu je téměř totožné, jako pro televizní anténu. Jen s jedním podstatným rozdílem. Musíte rozvést zvlášť jednotlivé koaxiální kabely od satelitní paraboly ke každé televizi respektive satelitnímu set-top boxu. Po důkladném promyšlení rozveďte v celém domě kabelové korugované chráničky s koaxiálními kabely pro propojení satelitní paraboly se set-top boxy v určených místnostech.
Z přesně určeného místa na střeše pro umístění satelitní paraboly a dále přes půdní prostor vyznačte na zdivo zednickou tužkou vedení jednotlivých kabelových korugovaných chrániček. Vedení kabelových korugovaných chrániček vyznačte až do přesných míst pro zásuvky satelitní antény v určených místnostech. Vyznačujte také na zdivo vždy počet vedených kabelových korugovaných chrániček. Protože v několika místech povedete ruzný počet kabelových korugovaných chrániček ve společné rýze. Abyste později při škrábání nebo vyřezávýní rýh věděli, jak široké a hluboké mají být.
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo vedení kabelových korugovaných chrániček z půdního prostoru do veškerých místností a přesných míst pro zásuvku satelitní antény
- Vyznačte na zdivo zednickou tužkou v určených rýhách množství vedení kabelových korugovaných chrániček
Jak rozvést v celém domě kabelové korugované chráničky pro datové kabely internetového připojení
Vedení kabelových korugovaných chrániček s datovými kabely je také téměř totožné, jako v případě rozvedení koaxiálního kabelu pro připojení na televizní anténu. Taktéž musíte mít předem vyřešené umístění případné internetové antény LTE/4G. To samozřejmě neplatí v případě zřízení internetového připojení pomocí podzemního kabelu.
Na samém počatku v první etapě stavby jsem doporučoval během ukládání prostupů do základových pásů vložit minimálně jeden prostup rezervní. Právě takový jeden rezervní prostup se akorát hodí pro dodatečné přivedení internetového připojení pomocí podzemního kabelu. A navíc s již protaženou kabelovou korugovanou chráničkou v základech domu až do určené místnosti pro propojování elektroinstalačních systémů. Detailní popis vkládání prostupů do základových pásů můžete vidět v 1. ETAPĚ - Zaměřovací a výkopové práce - Uložení prostupů do základových pásů. Tímto způsobem byste vyřešili internetové připojení pomocí kabelu přivedeného na hranici stavebního pozemku.
Další způsob přivedení internetového připojení do domu je pomocí internetové antény LTE/4G. Internetová anténa se zpravidla připevňuje na anténní držak vhodně umístěným na střeše domu. Nebo také k anténnímu držáku střešní tašky s otvorem pro protažení kabelů. V obou případech se také datový kabel od zdroje internetového příjmu nejprve musí přivést do podomítkové krabice, abyste dále po propojení datových kabelů z podomítkové krabice mohli rozvést zvlášť jednotlivé datové kabely k datovým zásuvkám do předem stanovených místností.
Také zde platí, že je praktické umístit veškeré propojování elektroinstalačních systémů do stejné místnosti společně s modulovou rozvodnicí. Nejvhodnější prostory v domě jsou již zmíněná technická nebo hospodářská místnost, suterén, sklep, dílna nebo garáž. Pokud již máte držák na střeše pro televizní anténu, tak ji využijte i pro internetovou anténu LTE/4G. Dále také promyslete a vyznačte zednickou tužkou umístění podomítkové krabice pro spojení datového kabelu s rozbočovačem. A dále napojením a rozvedením veškerých datových kabelů do určenýh místností s datovými zásuvkami.
Z přesného místa na střeše pro umístění internetové antény LTE/4G a dále přes půdní prostor vyznačte na zdivo zednickou tužkou vedení kabelové korugované chráničky s datovým kabelem. Zednickou tužkou vyznačujte na zdivo vedení kabelových korugovaných chrániček až k podomítkové krabici do příslušné místnosti pro umístění rozbočovače. Dále z podomítkové krabice vyznačte na zdivo vedení veškerých kabelových korugovaných chrániček do všech určených místností s datovou zásuvkou. Vedení kabelových korugovaných chrániček vyznačte až do přesně určených míst vedle elektrických a televizních zásuvek. Také v případě změny směru vedení vyznačujte na zdivo zednickou tužkou plynulé oblouky.
- Vyznačte zednickou tužkou v určené místnosti přesné umístění podomítkové krabice pro instalování rozbočovače datového kabelu
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo vedení kabelové korugované chráničky z půdního prostoru do určené místnosti k podomítkové krabici pro rozbočovač datového kabelu
- Vyznačte zednickou tužkou na zdivo vedení kabelových korugovaných chrániček od podomítkové krabice do veškerých místností a přesného místa pro datové zásuvky
9|Vykroužit otvory ve zdivu pro elektroinstalační krabice
Čím a jak vykroužit otvory ve zdivu pro elektroinstalační krabice
Otvory musí být vykroužené přesně podle velikostí elektroinstalačních krabic. A pokud následuje více elektroinstalačních krabic vedle sebe nebo pod sebou, tak musí být v naprosté rovině horizontálně nebo vertikálně. Přesné otvory vykroužíte pouze použitím hliníkového unašeče s diamantovou korunkou (výkružníkem do betonu pro elektrické krabice). Hliníkový unašeč upevníte do elektrické vrtačky společně diamantovou korunkou příslušné velikosti.
Vykroužení otvorů pro elektroinstalační krabice
- Upněte hliníkový unašeč s diamantovou korunkou potřebné velikosti do elektrické vrtačky|obrázek 1146.
- Přiložte středový hrot hliníkového unašeče na vyznačený bod pro vykroužení otvoru
- Vykružte otvory ve zdivu pro mělké a hluboké elektroinstalační krabice|obrázek 1147.
- Vylomte vykrouženou část zdiva a vyjměte ji z otvoru|obrázek 1148.
- Očistěte důkladně smetákem vykroužené otvory od prachu a nečistot



10|Vysekat otvory ve zdivu pro modulovou rozvodnici a pod omítkové krabice
Nejdříve musíte správnou modulovou rozvodnici pořídit a dopravit na stavbu, abyste podle jejích rozměrů vysekali do zdiva přesný otvor. Modulovou rozvodnici pořídí nebo vám poradí s jejím výběrem elektrikář.
To samé platí pro veškeré podomítkové krabice pro umístění rozbočovaču koaxiálních a datových kabelů. Dále pro propojení domovního zvonku, audio/video zvonku, propojení veškerého uzemnění se zemnící pásovinou a dalších elektroinstalačních propojeních. Podomítkové krabice instalujte do otvorů ve zdivu s přesahem pro vnitřní tenkovrstvou omítku 5 mm. Podomítkové krabice můžete instalovat do zdiva v jakékoli poloze budete potřebovat, jak je vidět na obrázku 1150.
Vysekaní otvoru ve zdivu pro modulovou rozvodnici
- Zaměřte a vyznačte do přesně určeného místa na zdivu rozměr modulové rozvodnice
- Vysekejte sekáčem a kladivem otvor ve zdivu pro modulovou rozvodnici|obrázek 1149.
- Kontrolujte během sekání hloubky otvoru metrem
- Připevněte modulovou rozvodnici do otvoru pomocí vrutů
- Zkontrolujte řádné připevnění modulové rozvodnice

Vysekaní otvorů ve zdivu pro podomítkové krabice
- Zaměřte a vyznačte do přesně určených míst na zdivu rozměry podomítkových krabic
- Vysekejte sekáčem a kladivem veškeré otvory ve zdivu pro pod omítkové krabice|obrázek 1150.
- Kontrolujte během sekání hloubky otvorů metrem
- Připevněte do veškerých otvorů podomítkové krabice sádrou
- Instalujte podomítkové krabice do otvorů ve zdivu s přesahem 5 mm.

11|Vyřezat, vysekat nebo vyškrábat rýhy ve zdivu
Čím a jak vyřezat, vysekat nebo vyškrábat rýhy pro korugované kabelové chráničky a elektrické kabely
Jaké použijete nářadí záleží na materiálu obvodového a vnitřního nenosného zdiva. Máte na výběr od Ytong drážkovače, přes kladivo se sekáčem, až po bourací elektrické kladivo. V případě pórobetonových tvárnic si můžete zlehčit a urychlit vyškrábání rýh pomocí Ytong drážkovače|obrázek 1151. Pokud budete potřebovat v některých výjimečných případech vyřezat široké rýhy pro vedení více elektrických kabelů nebo kabelových korugovaných chrániček, tak můžete použít hliníkový unašeč s diamantovou korunkou (výkružníkem do betonu pro elektrické krabice). Otvory skrz zdivo vyvrtejte pomocí velkého vrtáku a podle potřeby dosekejte sekáčem do požadované velikosti.
Taktéž jako v předchozích stavebních krocích zbytečně nevyřezávejte rýhy větší než je potřeba, abyste nezmenšovali tloušťku zdiva. Velikost veškerých rýh ale musí být dostatečně hluboké a široké, aby se potřebné množství uložených elektrických kabelů nebo kabelových korugovaných chrániček zcela zapustili zároveň se zdivem. Správný rozměr rýh během škrábání, sekání a vyřezávání kontrolujte metrem. Rýhy vysekávejte nebo vyškrabujte až do určených vykroužených otvorů pro elektroinstalační krabice|obrázek 1151.
Zároveň také vyvrtávejte otvory skrz vnitřní nenosné a obvodové nosné zdivo pro protažení elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček.
Vyřezané a vysekané rýhy a otvory ve zdivu očistěte smetákem od nečistot a prachu. Před instalováním elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček musí být veškeré rýhy suché a čisté.
Vyřezání, vysekání a vyškrábání rýh pro elektroinstalační systém
Po vyznačení veškerého vedení elektroinstalačního systému zednickou tužkou na zdivo můžete přistoupit k vyřezávání, vysekávání nebo vyškrábání rýh|obrázek 1151. Veškeré rýhy a otvory zpravidla vyřezává, vysekává a vyškrábává elektrikářská firma sama, ale po dohodě a v rámci urychlení můžete se stavebními pracemi pomoci.
- Vyřežte, vysekejte nebo vyškrábejte veškeré vyznačené rýhy na zdivu
- Kontrolujte průběžně metrem správnou hloubku a šířku veškerých rýh ve zdivu|obrázek 1151.
- Vyvrtejte veškeré vyznačené otvory skrz vnitřní nenosné a obvodové zdivo
- Očistěte smetákem veškeré vyřezané, vysekané nebo vyškrábané rýhy ve zdivu
- Očistěte smetákem veškeré vyvrtané otvoryy ve zdivu

12|Instalovat elektroinstalační systém v celém domě
Instalování elektroinstalačních krabic v celém domě
Nejprve instalujte do připravených otvorů ve zdivu veškeré mělké a hluboké elektroinstalační krabice a krabice pod omítku. Instalování veškerých krabic taktéž provede elektrikář. Elektroinstalační krabice a krabice pod omítku se v otvorech ve zdivu připevňují pomocí rozmíchané sádry. Mějte tedy připravenou sádru pro připevnění elektroinstalačních krabic v otvorech ve zdivu.
V případě, že instalujete veškeré elektroinstalační krabice sami, tak si předem rozmíchejte v misce sádru s vodou ve stanoveném poměru dle návodu. Počítejte s tím, že sádra velmi rychle tvrdne. Proto si předem nepřipravujte velké množství, ale postupně po menším množství sádru domíchávejte.
Při instalování jedné elektroinstalační krabice nejprve přiložte krabici k otvoru ve vodorovné poloze. Správnou polohu určíte tím, že otvory pro zapuštění vrutů musí být na stranách. Podle umístění vyškrábané rýhy vedené k elektroinstalační krabici na příslušném místě vylomte plastovou krytku. Tímto zhotoveným otvorem v elektroinstalační krabici následné protáhnete elektrické kabely. Následně na její zádní část naneste dostatečné množství sádry pomocí špachtle. Elektroinstalační krabici opatrně vsuňte do příslušného otvoru ve zdivu a uložte do naprosté roviny|obrázek 1152. Případnou vytlačenou sádru do vnitřní části elektroinstalační krabice odstraňte špachtlí. Zároveň také musíte počítat s tloušťkou vnitřní omítky. Vnitřní tenkovrstvá omítka zpravidla bývá silná 5 mm. Ukládejte tedy elektroinstalační krabice do otvorů s přesahem 5 mm.
Instalování dvou a více elektroinstalačních krabic probíhá stejným způsobem. Pouze předem dvě a více elektroinstalačních krabic spojíte k sobě pomocí zámků na jejich stranách|obrázek 1153. Po vsunutí více spojených elektroinstalačních krabic zkontrolujte přesnou rovinu uložení vodováhou.
Na závěr zkontrolujte, zda jsou veškere elektroinstalační krabice a podomítkové krabice instalované v naprosté rovině. Dále zkontrolujte, zda jsou všechny uložené v otvorech s přesahem 5 mm. Také nechte řádně vytvrdnout sádru, než budete pokračovat v instalování elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček s koaxiálními a datovýmí kabely.
Instalování elektroinstalačních krabic do zdiva
- Rozmíchejte v misce potřebné množství sádry
- Vylomte na příslušném místě elektroinstalační krabice plastovou krytku pro protažení elektrického kabelu
- Naneste na zadní část elektroinstalační krabice dostatečné množství sádry
- Uložte elektroinstalační krabici do otvoru ve vodorovné poloze s otvory pro vruty na stranách|obrázek 1152 a 1153.
- Nechte elektroinstalační krabici přečnívat z otvoru o 5 mm.
- Zkontrolujte rovinu uložení vícenásobných elektroinstalačních krabic vodováhou


Instalování pod omítkových krabic do zdiva
- Rozmíchejte v misce potřebné množství sádry
- Naneste na zadní části podomítkových krabic dostatečné množství sádry
- Uložte podomítkové krabice do otvorů v požadované poloze|obrázek 1154.
- Instalujte podomítkové krabice s přesahem přes zdivo o 5 mm.

Rozvedení elektrických kabelů v celém domě
Veškeré rozvedení a instalování elektrických kabelů do zdiva nebo také na podlahu provede elektrikářská firma. Pokud elektrikář povede v některých případech část elektrických kabelů po podlaze, tak musí nechat částečnou vůli pro dostatečné nadzvednutí od podlahy, abyste později kabely nepoškodili při tavení hydroizolace na podlahu|obrázek 1155. Při instalování veškerých elektrických kabelů do rýh ve zdivu musí elektrikář počítat s jejich přesahy v elektroinstalačních krabicích přibližně o 100 mm|obrázek 1156 a 1157. Přesahy kabelů v elektroinstalačních krabicích musejí být kvůli instalování veškerých strojků spínačů a zásuvek. Na stropě by měla být rezerva pro bezproblémové napojení svítidel přibližně o 200 mm|obrázek 1158. V žádném případě se nesmějí vyřezávat rýhy v železobetonových stropních nosníkách. Byla by tím narušena statika stropu. Elektrické kabely a kabelové korugované chráničky můžete vést pouze v rýhách vyřezaných ve stropních vložkách|obrázek 1158.
Elektrické kabely v rýhách prozatímně připevňujte stavebními hřebíky zatlučenými do zdiva|obrázek 1159. Elektrické kabely v prostoru modulové rozvodnice musí mít dostatečnou vůly pro jejich pohodlné propojování s příslušnými jističi|obrázek 1160. Elektrikář také rozvede přislušné kabely pro uzemnění vodovodních baterií a plynového nebo elektrického kotle z pod omítkové krabice se zemnící pásovinou|obrázek 1161. Dále provede jejich správné spojení podle platných norem.
Na závěr rozvedení elektrických kabelů zkontrolujte, zda v některých místech nepřečnívají mimo rýhy. Při pořizování fotodokumentace elektroinstalačního systému můžete v některých případech pro co nejpřesnější zaznamenání vedení elektrických kabelů přikládat od krajů zdiva k rýhám svinovací metr|obrázek 1162.








Jak připravit kabelové korugované chráničky a kabely
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček může samozřejmě provést elektrikář, ale vše také zvládnete svépomocí. Nejprve však doporučuji před samotným instalováním chrániček do zdiva protáhnout do veškerých chrániček příslušné kabely. Do natažených chrániček se mnohem lépe a rychleji protahují kabely, než do již instalováných ve zdivu. Veškeré záhyby chrániček totiž mírně ztěžují protahování kabelů skrz chráničky. Platí to převážně pro dlouhé vedení koaxiálních a datových kabelů, které budete muset rozvést v celém domě. Nemusíte však předem protahovat vedení velmi krátkých kabelů přibližně do pěti metrů.
Také je důležitá volba průměru kabelových korugovaných chrániček. Pro vedení jednoho kabelu je vhodná chránička ∅20mm. Pro vedení dvou až tří kabelů zvolte chráničku ∅30mm. Pokud budete potřebovat vést stejným směrem ve zdivu více jak tři kabely, tak doporučuji rozdělit vedení kabelů do dvou kabelových korugovaných chrániček. Kabely by neměly být protažené chráničkami příliš na těsno. Také vždy myslete na to, kdybyste museli v budoucnu z nějakého důvodu kabely vyměnit, tak aby je bylo možné pohodlně vytáhnout a zase zpět protáhnout chráničkami nové.
Změřte délky vedení všech kabelových korugovaných chrániček v celém domě a garáži. Roztáhněte kabelové korugované chráničky příslušných průměrů na stavebním pozemku. Zkraťte kabelové korugované chráničky na potřebné rozměry. Každou chráničku zkraťte s přibližnou rezervou minimálně 200 mm. Jako v mnoha předešlých případech je dobré mít pro každý případ nějakou rezervu.
Jak protáhnout kabely skrz kabelové korugované chráničky
Pro protažení datových a koaxiálních kabelů do kabelových korugovaných chrániček použijte elektrikářské protahovací pero|obrázek 1163. Následně do kabelových korugovaných chrániček pomocí elektrikářského pera protáhněte příslušné kabely požadovaných délek|obrázek 1164.
Připevněte k elektrikářskému protahovacímu peru datový nebo koaxiální kabel pomocí PVC lepenky. Kovový začátek elektrikářského protahovacího pera postupně vsunujte do kabelové korugované chráničky. Následně vytáhněte opačným koncem kabelové korugované chráničky elektrikářské protahovací pero spolu s kabelem. Stejným způsobem připravte veškeré kabelové korugované chráničky s příslušnými kabely. Jednotlivé kabelové korugované chráničky s kabely smotejte a označte na které místo v domě patří.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro televizní anténu
Postupně instalujte do rýhy ve zdivu kabelovou korugovanou chráničku s koaxiálním kabelem pro napojení na televizní anténu od střechy přes půdní prostor až k pod omítkové krabici|obrázek 1165. Dále instalujte kabelové korugované chráničky z pod omítkové krabice do veškerých místností s televizní zásuvkou|obrázek 1166. Kabelové korugované chráničky v rýhách prozatímně fixujte přibližně po půl metrech zatlučenými stavebními hřebíky|obrázek 1166.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček pro domácí kino
Pokud plánujete v obývacím nebo jiném příslušném pokoji napojení domácího kina na televizi, tak předem také instalujte do zdiva kabelové korugované chráničky|obrázek 1167. Instalujte kabelovou korugovanou chráničku rýhy od budoucího umístění televize do místa pro umístění subwooferu. Dále od budoucího umístění subeooferu veďte dvě kabelové korugované chráničky v rýhách až na protilehlé zdivo a do přesných míst pro umístění dvou zadních reproduktorů|obrázek 1168. Dva zadní reproduktory se umísťují do přibližné úrovně hlavy sedícího dospělého člověka.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro satelitní anténu
Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro napojení na satelitní anténu od střechy přes půdní prostor do veškerých míst s televizní zásuvkou pro napojení na set-top box. Kabelové korugované chráničky v rýhách prozatímně fixujte přibližně po dvou metrech zatlučenými stavebními hřebíky.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček s datovým kabelem pro napojení na internet
V případě použití internetové antény LTE/4G instalujte vedení kabelové korugované chráničky s datovým kabelem pro napojení na internet od střechy přes půdní prostor k pod omítkové krabici pro rozbočovač internetového připojení|obrázek 1169. Dále instalujte kabelové korugované chráničky s datovým kabelem z pod omítkové krabice do veškerých místností s datovou zásuvkou|obrázek 1170. Kabelové korugované chráničky s datovými kabely v rýhách prozatímně fixujte přibližně po dvou metrech zatlučenými stavebními hřebíky.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček s datovým kabelem pro napojení na domovní audio/videotelefon
Instalujte vedení kabelové korugované chráničky s datovým kabelem pro napojení na domovní audio/videotelefon s funkcí otevirání branky nebo brány z pod omítkové krabice do stanoveného místa v domě. Nejvhodnější umístění audio/videotelefonu v domě je zádveří, chodba, kuchyň a obývací pokoj.
Rozvedení kabelových korugovaných chrániček s datovým kabelem pro napojení na zabezpečovací systém
Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s datovými kabely pro napojení na zabezpečovací systém podle instrukcí příslušné firmy pro instalování zabezpečovacího systému domu.
Instalování kabelů v půdním prostoru do plastového potrubí
Veškeré kabely rozvedené v půdních prostorách můžete také místo do kabelových korugovaných chrániček instalovat do chrániček z plastového potrubí a řádně připevnit příslušnými držáky k dřevěnému krovu. Kabely vedené v bytelném plastovém potrubí jsou lépe chráněné proti případnému poškození.
Vedení kabelových korugovaných chrániček s kabely po podlaze
Pokud povedete v některých místech kabelové korugované chráničky po podlaze, tak jim ponechte částečnou vůli pro mírné nadzvednutí, abyste je později při tavení hydroizolace nepoškodili.
Zkrácení a instalování kabelových korugovaných chrániček do zdiva
- Změřte postupně délky jednotlivých vedení všech kabelových korugovaných chrániček v celém domě
- Roztáhněte kabelové korugované chráničky příslušných průměrů na stavebním pozemku
- Zkraťte kabelové korugované chráničky na potřebné rozměry s přibližnou rezervou alespoň 200 mm
- Protáhněte příslušné kabely do kabelových korugovaných chrániček pomocí elektrikářského pera
- Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro napojení na televizní anténu|obrázek 1165 a1166.
- Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček pro napojení domácího kina|obrázek 1167 a 1168.
- Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s koaxiálním kabelem pro napojení na satelitní anténu
- Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s datovým kabelem pro napojení na internet|obrázek 1169 a 1170.
- Instalujte vedení kabelové korugované chráničky s datovým kabelem pro napojení na domovní audio/videotelefon s funkcí otevirání branky nebo brány
- Instalujte vedení kabelových korugovaných chrániček s datovými kabely pro napojení na zabezpečovací systém
- Zafixujte veškeré kabelové korugované chráničky v rýhách stavebními hřebíky
- Instalujte v případě vedení kabelových korugovaných chrániček na podlaze s rezervou pro možnost jejich nadzvednutí









Zkompletování a zprovoznění elektroinstalačního systému v celém domě
Po rozvedení veškerých elektrických kabelů a kabelových korugovaných chrániček s příslušnými kabely elektrikář provede instalování veškerých potřebných jističů a jejich součástí podle platných aktuálních norem v modulové rozvodnici. Řádné zkompletování elektrických kabelů a jističů zkontroluje funkčností celého elektroinstalačního systému v celém domě. Na závěr také musí opatřit každý jistič v modulové rozvodnici řádným popiskem jakému okruhu příslušný jistič slouží|obrázek 1172. Modulovou rozvodnici překryjte prozatímním krytem z tvrdého papíru, aby se vnitřní prostor a jističe zbytečně nezašpinili.

13|Vyplnit rýhy ve zdivu zdící maltou
Připravení tenkovrstvé zdící malty
Rýhy s rozvedenými elektrickými kabely a kabelovými korugovanými chráničkami je potřeba ještě vyplnit tenkovrstvou zdící maltou. Umíchejte si elektrickým míchadlem v plastovém maltovníku tenkovrstvou zdící maltu a připravte si nerezové hladítko bez zubů. Můžete samozřejmě použít rovnou stranu nerezového hladítka se zubem.
Vyplnění veškerých rýh v celém domě tenkovrstvou zdící maltou
Postupně vyplňte veškeré otvory skrz zdivo a rýhy s elektrickými kabely a kabelovými korugovanými chráničkami tenkovrstvou zdící maltou|obrázek 1173, 1174, 1175, 1176 a 1177. Po vytvrdnutí tenkovrstvé zdící malty vyjměte stavební hřebíky ze zdiva|obrázek 1178. Otvory po stavebních hřebících překryjete až během natahování vnitřích omítek.






Instalování prozatímních objímek na světla, spínačů a elektrických zásuvek
Po zkompletování celého elektroinstalačního systému je dobré zprovoznit většinu stropních svítidel|obrázek 1179. a také příslušných spínačů|obrázek 1180. Dále také minimálně jednu elektrickou zásuvku v každém nadzemním podlaží|obrázek 1180. Tím si výrazně zlepšíte pracovní podmínky. Nebudete už muset do každé místnosti přenášet svítidlo a stále natahovat a přesouvat prodlužovací kabely. Proto si ještě předem pořiďte objímky světel se závitem E 27, strojky a spínače světel a strojky elektrických zásuvek a jejich krytek. Protože se jedná o prozatímní opatření, tak si pořiďte veškeré přislušenství co nejlevnější nebo již použité.


Průběžné pořizování fotodokumentace
Při instalování elektroinstalačního systému obzvláště velmi podrobně pořizujte fotodokumentaci jednotlivých kroků. Především v úplném závěru nafoťte kompletní elektroinstalaci, abyste stále měli dokonalý přehled o vedení veškerých systémů pod omítkou. Podrobná kompletní fotodokumentace bude sloužit pro kontrolu před jakýmkoli vrtáním do zdiva kvůli instalaci horních skříněk kuchyňské linky, obrazů a podobně.
Zkontrolování průběhu stavby stavebním dozorem
Na závěr nechte veškerou elektroinstalaci zkontrolovat stavebním dozorem!
Uklízení a třídění odpadu
Po celou dobu udržujte na stavbě a pozemku pořádek a veškerý odpad na konci dne vždy ukliďte na určená místa. Ochranné igelitové obaly stavebního materiálu ukládejte do pytlů určených pro plastový odpad. Pytle od zdících malt do pytlů pro papírový odpad. Stavební suť přemístěte do určeného místa na stavebním pozemku.
Očištění a uklizení stavebního nářadí a příslušenství
Špinavé nářadí precizně očistěte od stavebního materiálu a především od zdících malt a společně s ostatním příslušenstvím ukliďte na svá místa do stavební buňky.