Etapy stavby
11. ETAPA - Vnitřní omítky
Natahování vnitřní omítky v domě a garáži
1|Připravit plány, nářadí a příslušenství
Připravte si předem veškeré nářadí, příslušenství a ochranné pomůcky pro natahování vnitřní tenkovrstvé omítky v celém domě a garáži. Veškeré nářadí, stavební materiál a jednotlivé stavební kroky najdete podrobně vypsané v záložce:
Pro přibližné určení potřebného stavebního materiálu pro natahování vnitřních omítek budete potřebovat ze stavebního projektu výkresy:
- Půdorys 1.NP |obrázek 1181.
- Půdorys 2.NP |obrázek 1182.
- Svislý řez A-A |obrázek 1183.
2|Spočítat a objednat stavební materiál
Domluvení termínů a nákup stavebního materiálu
Pokud natahování vnitřních omítek přenecháte stavební firmě, tak si domluvte s několika měsíčním předstihem přesný termín stavebních prací. Dohodněte si zároveň také případný nákup a dovoz veškerého potřebného stavebního materiálu na stavební pozemek.
Spočítání stavebního materiálu pro natahování vnitřních omítek v celém domě a garáži
V případě využití stavební firmy vám také pomůže s přesným určením stavebního materiálu pro natahování vnitřních omítek podle výkresů ze stavebního projektu:
- Půdorys 1.NP |obrázek 1181.
- Půdorys 2. NP |obrázek 1182.
- Svislý řez A-A |obrázek 1183.
Veškerý stavební materiál a příslušenství najdete rozepsané v záložce a příslušném stavebním kroku:
Podle výsledných propočtů stavební firma pořídí a dopraví stavební materiál na stavbu. Jestli pořídíte veškerý stavební materiál sami, nebo firma, záleží na vzájemné dohodě. Běžným pravidlem je, že stavební materiál obstarává řemeslná firma. Výhodou právě bývá, že má stavební firma u svého stálého dodavatele stavebního materiálu díky velkému a stálému odběru nižší pořizovací ceny. Po propočítání veškerého stavebního materiálu si nechte stavební firmou doložit písemně cenový návrh pro kompletní natahování vnitřních omítek v celém domě a garáži.
Pokud budete natahovat vnitřní omítky svépomocí, tak si sami propočítejte podle výkresů přibližné množství stavebního materiálu. Taktéž ho sami pořiďte u vybraného prodejce a dopravte na stavebni pozemek.
Jaký stavební materiál budete potřebovat pro natahování vnitřních omítek v celém domě a garáži
- Fasádní mřížka (perlinka)
- Hliníkový roh s tkaninou 100x2500mm
- Vnitřní omítka
- Polystyren EPS 70Z tl. 10-20mm
Fasádní mřížka (perlinka) se používá během omítání, aby po natažení a vmáčknutí do omítky neprosvítali jednotlivé spáry tvárnic. Hliníkový roh s tkaninou (perlinkou) se používá pro zpevnění veškerých vnějších rohů zdiva. Pro řádné zhotovení tepelné izolace v ostění oken a dveří se používá polystyren.
Jak spočítat stavební materiál pro natahování vnitřních omítek v celém domě a garáži
Podrobný návod na propočítání potřebného stavebního materiálu jsem již popisoval v 7. ETAPA - Výplně otvorů - instalování výplní otvorů. Takže postup propočítání bude i v tomto stavebním kroku stejný.
Spočítání vnějších rohů v domě a garáži pro určení správného počtu hliníkových rohů s tkaninou
Je pořeba změřit délky veškerých vnějších rohů zdiva v domě a garáži, jak je vyznačeno na obrázku níže|obrázek 1184. To platí i pro ostění veškerých oken, vchodových nebo terasových dveří vyzděného schodišťového zábradlí|obrázek 1185. A pokud jste tak již neprovedli před instalováním garážových vrat, tak také změřte délky ostění vjezdu do garáže. Postupně změřte délky veškerých vnějších rohů a ostění oken a vchodových nebo terasových dveří v celém domě a garáži. Spočítání délek můžete také provést podle příslušných výkresů ze stavebního projektu. Po sečtení veškerých délek vám vyjde potřebný počet metrů hliníkového rohu s tkaninou. Jelikož standartně měří jeden kus hliníkového rohu s perlinkou dva a půl metru, tak ještě musíte celkovou naměřenou délku vydělit touto délkou jednoho kusu. Tím spočítáte potřebný počet hliníkových rohů s tkaninou.
Spočítání celkové vnitřní plochy zdiva pro určení správného počtu rolí fasádní mřížky
Pokud tak již nemáte spočítáno v projektové dokumentaci domu, tak podle příslušných výkresů propočítejte přibližnou celkovou plochu veškerého vnitřního zdiva v domě a garáži. Výsledek bude potřebný počet metrů čtverečních fasádní mřížky (perlinky).
Spočítání celkové vnitřní plochy zdiva pro určení správného množství pytlů tenkovrstvé vnitřní omítky
K určení přibližného množství pytlů tenkovrstvé vnitřní omítky použijte samozřejmě stejné výsledné metry čtvereční vnitřních ploch zdiva, jako výše u zjišťování rozměrů pro fasádní mřížku. Ale navíc ještě musíte spočítat plochy stropů každé omítané místnosti. Výsledek připočtěte k metrům čtverečním ploch zdiva. Potom podle vámi vybrané vnitřní omítky zjistěte z návodu kolik metrů čtverečních omítky natáhnete z jednoho pytle. Takže celkové metry čtvereční vydělte metry čtverečními udávanými z jednoho pytle vnitřní omítky. Tím se dopočítáte kolik pytlů přibližně budete potřebovat pro kompletní vnitřní omítky.
Spočítání celkové plochy ostění, nadpraží oken a dveří pro určení správného množství polystyrenu
Zjišťování rozměrů bude stejné jako v případě měření vnějších rohů v ostění oken a dveří pro určení správného počtu hliníkových rohů s tkaninou|obrázek 1184 a 1185. Pouze navíc musíte změřit hloubku ostění oken a dveří. Po propočítání naměřených rozměrů vám vyjdou potřebné metry čtvereční polystyrenu.
Spočítání celkových rozměrů ostění, nadpraží oken, dveří v domě a garáži pro určení správného počtu okenních těsnících lišt s mřížkou
Měření celkových rozměrů ostění oken a dveří je naprosto stejné jako měření rozměrů pro určení správného počtu hlinikovýh rohů s tkaninou|obrázek 1184 a 1185. Polystyren se používá do ostění a nadpraží oken a dveří kvůli řádné tepelné izolaci. Běžně se používá polystyren o tloušťce 20 mm.
3|Dovézt a uložit stavební materiál
Pořiďte a dopravte na stavbu potřebný stavební materiál pro natahování vnitřních omítek v celém domě a garáži. Po dovozu veškerý stavební materiál uložte do stavební buňky nebo domu či garáže.
4|Očistit a zakrýt okna, dveře a elektroinstalační a podomítkové krabice
Odříznutí montážní pěny kolem rámů oken a dveří
Pokud jste tak již neučinili po instalování veškerých oken a dveří, tak proveďte očištění v tomto stavebním kroku. Tím mám na mysli odříznutí přečnívající montážní pěny instalované mezi rámy oken a dveří. Montážní pěnu odřízněte precizně zároveň se zdivem|obrázek 1186 a 1187.
Přebroušení nerovností na zdivu a stropech
Zdivo musí být před natažením vnitřní omítky čisté a hladké. Zkontrolujte nerovnosti na zdivu a na stropě v celém domě a garáži. Případné nerovnosti zbruste škrabákem na pórobeton.
Očištění oken, dveří, stropu a zdiva
Omeťe od prachu a nečistot veškeré vnitřní prostory v domě a garáži. Nejprve omeťte smetákem veškeré stropy a zdivo|obrázek 1188. Potom omeťte veškerá okna a dveře. Po chvíli až si sedne prach, zameťte také veškeré podlahy v domě a garáži. Až po úklidu můžete přistoupit k zakrytí veškerých vnitřních součástí domu a garáže.
Zakrytí veškerých oken a dveří
Před samotným natahováním vnitřní omítky je dobré zakrýt veškeré dveře a okna. Přesněji jejich rámy a celé skleněné výplně oken a dveří. Tím si velmi ulehčíte závěrečné úklidové práce. Nebudete muset pracně odstraňovat vytvrdlou vnitřní omítku z oken a dveří. Pokud nejsou rámy oken a dveří opatřeny ochrannou lepící páskou již z výroby, tak budete muset jejich zakrytí opatřit dodatečně. Pořiďte si dostatek papírové lepící pásky a také fólii na okna a dveře. Olepte veškeré rámy oken a dveří lepící páskou. Mezi zdivem a rámy musíte ale nechat minimální prostor pro natažení vnitřní omítky. Proto lepte lepící pásku na rámy ve vzdálenosti od zdiva minimálně 10 mm.
Zakrytí veškerých elektroinstalačních a podomítkových krabic
Na závěr je také potřeba zakrýt veškeré elektroinstalační a podomítkové krabice, abyste během omítání neznečistlili kabely omítkou. Proto podomítkové krabice prozatím nezakrývejte jejich příslušnými plastovými kryty. Pro zakrytí krabic použijte nejlépe novinový nebo jiný papír. Zmuchlejte papír do kulatého tvaru a vyplňte jím vždy celé elektroinstalační a podomítkové krabice. Vždy je lepší, aby papír z krabic mírně přečníval. Také zakryjte tvrdým papírem nebo fólií modulovou rozvodnici.
5|Nalepit polystyren do ostění a nadpraží oken a dveří
Připravení tenkovrstvé zdící malty
Tenkovrstvou zdící maltu řádně umíchejte elektrickým míchadlem a metlou pouze s vodou a podle doporučení výrobce. Ředění malty vodou se mírně liší podle ročního období.
V letních měsících při teplotách pohybujících se kolem třiceti stupňů Celsia, míchejte zdící maltu řidší, než v ostatních měsících. Ve velkých vedrech totiž zdící malta v maltovníku rychle vysychá a houstne. To způsobuje následné špatné natahování a roztírání.
V chladnějším období namíchaná zdící malta drží svou konzistenci po výrazně delší dobu. Během nízkých teplot pod bodem mrazu výrobci nedoporučují používat zdící malty pro jejich možné zhoršení pojivých vlastností.
Připravení polystyrenu do ostění a nadpraží oken a dveří
Nejefektivnější je si nejprve připravit polystyren do veškerých ostění a nadpraží oken a dveří. Postupně měřte rozměry ostění a nadpraží oken a dveří. S měřením postupně zkracujte polystyren na příslušné rozměry. Přesné roviny můžet vyznačovat pomocí velké vodováhy a velkého stavebního úhelníku. Polystyren zkracujte pomocí odlamovacího nože|obrázek 1189.
Lepení polystyrenu do ostění a nadpraží oken a dveří v celém domě a garáži
Polysytren postupně lepte do nadpraží a ostění oken a dveří. Nerezovým hladítkem o velikosti zubů 5 mm řádně natáhněte tenkovrstvou zdící maltu po celé ploše polystyrenu|obrázek 1190. Stejným nerezovým hladítkem natáhněte tenkovrstvou zdící maltu po celé ploše zdiva na nadpraží oken|obrázek 1191. Následně přiložte polystyren do nadpraží oken a řádně po celé ploše polysytren přitlačte ke zdivu|obrázek 1192. V případě nerovnosti odlepte polystyren a natáhněte na patřičné místo více tenkovrstvé zdící malty. Následně polystyren vraťte zpět a doklepávejte do přesné roviny za stálého měření vodováhou. Stejným způsobem lepte polystyreny také do ostění oken|obrázek 1193. a jejich spodních částí|obrázek 1194. Rovinu přilepených polystyrenů zkontrolujte vodováhou|obrázek 1195. Naprosto stejným způsobem nalepte polystyrén také na nadpraží a ostění dveří.
Lepení polystyrenu do ostění a nadpraží oken a dveří
- Umíchejte tenkovrstvou zdící maltu
- Zkraťte polystyreny na požadované rozměry |obrázek 1189.
- Natáhněte nerezovým hladítkem tenkovrstvou zdící maltu na celou plochu polystyrenu |obrázek 1190.
- Natáhněte nerezovým hladítkem tenkovrstvou zdící maltu na celou plochu nadpraží okna|obrázek 1191.
- Přiložte polystyren do nadpraží okna a řádně ho po celé ploše přitlačte ke zdivu|obrázek 1192.
- Natáhněte nerezovým hladítkem tenkovrstvou zdící maltu na celé plochy ostění okna
- Přiložte polystyreny do ostění okna a řádně je po celé ploše přitlačte ke zdivu|obrázek 1193.
- Natáhněte nerezovým hladítkem tenkovrstvou zdící maltu na celou plochu spodní části okna
- Přiložte polystyren na spodní část okna a řádně ho po celé ploše přitlačte na zdivu|obrázek 1194.
- Zkontrolujte rovinu přilepených polystyrenů vodováhou|obrázek 1195.
6|Natáhnout omítku, instalovat hliníkový roh s tkaninou na ostění a nadpraží oken a dveří a na vnější rohy zdiva
Připravení tenkovrstvé vnitřní omítky
Příprava vnitřní omítky je téměř totožná se zpracováním tenkovrstvé zdící malty. Vnitřní omítku namíchejte pouze s vodou a podle doporučení výrobce. Omítku rozmíchejte elektrickým míchadlem s metlou v maltovníku. V letních měsících, kdy se teploty pohybují kolem třiceti stupňů Celsia, rozmíchejte vnitřní omítku spíše řidší, aby se vám dobře natahovala na zdivo. A také aby šla do omítky dobře vmáčknout a zahladit fasádní mřížka a hliníkový roh s tkaninou. Během nízkých teplot pod bodem mrazu výrobci nedoporučují používat vnitřní omítky pro jejich možné zhoršení pojivých vlastností.
Připravení hliníkových rohů s tkaninou
Postupně měřte rozměry ostění a nadpraží oken a dveří. S měřením zároveň postupně zkracujte hliníkové rohy s tkaninou na příslušné rozměry. Hliníkové rohy zkracujte pomocí nůžek na plech.
Natažení vnitřní omítky, instalování hliníkových rohů s tkaninou na ostění a nadpraží oken a dveří v celém domě a garáži
Zdivo těsně před natažením vnitřní omítky navlhčete vodou|obrázek 1197. Natáhněte vnitřní omítku přes vnější rohy nadpraží a ostění oken hřebenovým hladítkem s velikostí zubů 12 mm|obrázek 1198 a 1199. Vmáčkněte do vnitřní omítky hliníkový roh s tkaninou|obrázek 1200. Vyrovnejte hliníkový roh s tkaninou do naprosté roviny pomocí vodováhy|obrázek 1201. Zatáhněte rovnou stranou hladítka vnitřní omítku do tkaniny hliníkového rohu|obrázek 1202, 1203 a 1204. Zatahování vnitřní omítky do tkaniny nemusí být vůbec precizní. Naopak je vhodné nechat povrch nesouměrný a může také prosvítat tkanina hliníkového rohu.Tím bude vše lépe připravené pro spojování tkaniny hliníkového rohu s fasádní mřížkou a natahování další vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky.
Natažení vnitřní omítky, instalování hliníkových rohů s tkaninou na ostění a nadpraží oken a dveří
- Umíchejte vnitřní tenkovrstvou omítku
- Zkraťte hliníkové rohy s tkaninou na požadované rozměry
- Navlhčete vodou ostění a nadpraží oken a dveří|obrázek 1197.
- Natáhněte tenkovrstvou vnitřní omítku hřebenovým hladítkem na rohy ostění a nadpraží oken a dveří|obrázek 1198 a 1199.
- Vmáčkněte hliníkový roh s tkaninou do tenkovrstvé vnitřní omítky|obrázek 1200.
- Vyrovnejte hliníkový roh s tkaninou do roviny vodováhou|obrázek 1201.
- Zatáhněte tenkovrstvou vnitřní omítku do tkaniny rovnou stranou hřebenového hladítka|obrázek 1202, 1203 a 1204.
Zbroušení nerovností ostění a nadpraží oken a dveří brusnou mřížkou
Po vytvrdnutí tenkovrstvé vnitřní omítky v ostění a nadpraží oken a dveří přebruste brusnou mřížkou případné nerovnosti|obrázek 1205. Veškeré broušené ostění a nadpraží omeťte smetákem od prachu. Stejným způsobem přebrušte veškeré vnější rohy zdiva po vytrvrdnutí tenkovrstvé vnitřní omítky|obrázek 1207.
Olepení rámů oken a dveří ochrannou lepící páskou
Po nalepení polystyrenů na ostění a nadpraží můžete dokončit zakrytí rámů oken nalepením ochranné lepící pásky. Lepící pásku nalepte na rám oken a dveří ve vzdálenosti od zdiva přibližně 5 mm|obrázek 1206.
7|Natáhnout tenkovrstvou vnitřní omítku na veškeré stropy v domě a garáži
Natažení krycí fólie na podlahu
Natahování tenkovrstvé vnitřní omítky na stropy je poměrně náročné a bývá při něm více odpadu něž tahání omítky na zdivo. Proto je vhodné průběžně v každé místnosti natáhnout na podlahu krycí fólii|obrázek 1209. Nemusíte natahovat pokaždé přes celou místnost, ale bude stačit posouvat větší část krycí fólie vždy do místa natahování tenkovrstvé vnitřní omítky. Zbytečně si tak nebudete znečisťovat podlahu od spadané tenkovrstvé vnitřní omítky. Velmi si opět ulehčíte úklidové práce. Krycí fólii pouze opatrně sbalíte a spadanou omítku vyklepete na určené místo pro stavební odpad na stavební parcele.
Připravení tenkovrstvé vnitřní omítky
Příprava vnitřní omítky je téměř totožná se zpracováním tenkovrstvé zdící malty. Vnitřní omítku namíchejte pouze s vodou a podle doporučení výrobce. Omítku rozmíchejte elektrickým míchadlem s metlou v maltovníku. V letních měsících, kdy se teploty pohybují kolem třiceti stupňů Celsia, rozmíchejte vnitřní omítku spíše řidší, aby se vám dobře natahovala na zdivo. A také aby šla do omítky dobře vmáčknout a zahladit fasádní mřížka a hliníkový roh s tkaninou. Během nízkých teplot pod bodem mrazu výrobci nedoporučují používat vnitřní omítky pro jejich možné zhoršení pojivých vlastností.
Připravení fasádní mřížky
Jak jsem již psal výše, natahování tenkovrstvé vnitřní omítky na stropy je velmi náročné. Náročná je obzvláště práce s fasádní mřížkou. Pokud budete svépomocí natahovat fasádní mřížku na strop do vnitřní omítky, budete si muset její instalaci rozdělit do malých částí.
Jeden člověk zvládne natáhnout fasádní mřížku do vnitřní omítky na strop dlouhou maximálně tři metry. Nejdříve ji musíte na jedné straně přichytit zatáhnutím do vnitřní omítky. Potom postupně a plynule zatahovat hladítkem celou připravenou fasádní mřížku. V případě delší fasádní mřížky než tři metry hrozí její opětovné odlepení z vnitřní omítky, než se dostanete s jejím přichycením na její konec. Proto nedoporučuji instalovat svépomocí fasádní mřížku na strop delší než tři metry. Předem si tedy zkraťte potřebný počet fasádní mřížky na třímetrové části|obrázek 1208.
Delší fasádní mřížka než tři metry se dá instalovat pouze ve více řemeslnících. Jeden až dva můžou fasádní mřížku držet u stropu na opačných koncích a třetí řemeslník může mřížku zatahovat hřebenovým hladítkem do tenkovrstvé vnitřní omítky.
Připrava před omítáním stropů
Během natahování tenkovrstvé vnitřní omítky budete muset používat pracovní plošinu nebo lešení|obrázek 1209. Sestavte si tedy v domě pracovní plošinu nebo malé lešení. Stropy musí být před natažením tenkovrstvé vnitřní omítky čisté a hladké. Pokud jste tak již neprovedli, pak případné nerovnosti na zdivu zbruste škrabákem na pórobeton. Stropy těsně před natažením tenkovrstvé vnitřní omítky navlhčete vodou. Navlhčení můžete provést namočeným smetákem do vědra s vodou nebo pomocí tlakové nádoby na postřik.
Natažení tenkovrstvé vnitřní omítky na strop v celém domě a garáži
Natáhněte první vrstvu tenkovrstvé vnitřní omítky na strop hřebenovým hladítkem s velikostí zubů 12 mm|obrázek 1210. Natahujte vnitřní omítku vždy pouze na prostor o něco větší než máte přípravenou velikost fasádní mřížky. Protože vnitřní omítka na zdivu velmi rychle zasychá a následně by další pruh fasádní mřížky šel špatně zatahnout do vnitřní omítky. Dobré je vždy nejprve vyznačit na zdivo zednickou tužkou šířku fasádní mřížky a na ten prostor natáhnout tenkovrstvou vnitřní omítku.
Natáhněte a vmáčkněte fasádní mřížku do první vrstvy vnitřní omítky hřebenovým hladítkem. Rovnou stranou hřebenového hladítka ještě stáhněte první vrstvu vnitřní omítky do roviny|obrázek 1211. Po mírném zaschnutí první vrstvy natáhněte druhou vrstvu vnitřní omítky, ale již rovným plastovým hladítkem. Na závěr stáhněte druhou vrstvu vnitřní omítky plastovým hladítkem do maximální roviny|obrázek 1212.
Před natažením druhé vrstvy musíte poznat vhodně zaschlou první vrstvu vnitřní omítky. Natažení druhé vrstvy musí jít zcela bez problémů. Během natahování se nesmí na druhou vrstvu chytat první vrstva vnitřní omítky. V tomto případě nechte první vrstvu vnitřní omítky více zaschnout.
Dodržujte během vzájemného napojování fasádních mřížek mezi sebou minimální přesahy přes sebe 100 mm. Proto pokud budete natahovat fasádní mřížku na strop v jenotlivých průzích, tak nezatahujte do vnitřní omítky napojující okraj stávající fasádní mřížky|obrázek 1219. Vynechaný okraj překryjete další navazující fasádní mřížkou a až následně obě fasádní mřížky zatáhnete do vnitřní omítky|obrázek 1213.
Během instalování fasádní mřížky do první vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky na stropě protahujte skrz fasádní mřížku kabelové korugované chráničky a elektrické kabely pro osvětlení|obrázek 1211. Otvory pro protažení vyřízněte odlamovacím nožem.
Natažení tenkovrstvé vnitřní omítky na stropy
- Umíchejte tenkovrstvou vnitřní omítku
- Zkraťte fasádní mřížku na požadované rozměry|obrázek 1208.
- Položte na podlahu krycí fólii a zkompletujte pracovní plošinu|obrázek 1209.
- Navlhčete strop vodou
- Natáhněte první vrstvu vnitřní omítky hřebenovým hladítkem na část stropu|obrázek 1210.
- Vmáčkněte fasádní mřížku do první vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky
- Protáhněte skrz fasádní mřížku případné kabelové korugované chráničky nebo elektrické kabely|obrázek 1211.
- Zatáhněte fasádní mřížku hřebenovým hladítkem do první vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky
- Stáhněte rovnou stranou hřebenového hladítka první vrstvu vnitřní omítky do roviny|obrázek 1211.
- Nezatahujte do vnitřní omítky vyznačený kraj fasádní mřížky pro napojení dalšího pruhu fasádní mřížky|obrázek 1219.
- Natáhněte plastovým hladítkem druhou vrstvu vnitřní omítky
- Stáhněte plastovým hladítkem druhou vrstvu vnitřní omítky do roviny|obrázek 1212.
Zatočení a uhlazení tenkovrstvé vnitřní omítky na stropě v celém domě a garáži
Po mírném zaschnutí natažené vnitřní omítky je nutné ještě zatočit omítku do roviny vlhkým filcovým hladítkem. Pokud budete omítat velké plochy a vnitřní omítka bude rychle zasychat, tak točení vnitřní omítky budete muset provádět průběžně během natahování vnitřní omítky. Proto během napojování omítaných a točených částí stropu provádějte velmi precizně, aby vzájemné napojování nebylo po zaschnutí vidět.
Navlhčete filcové hladítko v kýbli s vodou. Jak často budete muset namáčet hladítko do vody bude záležet na míře zaschnutí vnitřní omítky. Zasychání vnitřní omítky bude především záležet na teplotě v domě. V letních měsících vnitřní omítky bude zasychat poměrně rychle, tak si musíte dát pozor, aby omítka nevytvrdla až moc. Podle míry zaschnutí vnitřní omítky přitlačte filcové hladítko na omítnutý strop. Současně krouživými pohyby a za postupného posouváním po celé omítnuté ploše stropu uhlaďte vnitřní omítku do maximální roviny.
Pokud se budete filcovým hladítkem bořit do tenkovrstvé vnitřní omítky, tak ještě není dostatečně zaschlá. Opravte případné proboření a zatočení opakujte až po větším zaschnutí vnitřní omítky. Během točení vnitřní omítky v některých místech bude zřetelné, že je potřeba vnitřní omítku doplnit. V tom případě naberte na filcové hladítko potřebné množství omítky a opět krouživými pohyby omítku doplňte na potřebné místo na stropě.
V případě, že bude vnitřní omítka až moc zaschlá, tak filcové hladítko více a častěji namáčejte do vody a pokuste se silnějšími krouživými pohyby omítku navlhčit a roztočit.
Zatočení a uhlazení tenkovrstvé vnitřní omítky na stropě
- Namočte filcové hladítko do vědra svodou
- Uhlaďte precizně krouživými pohyby tenkovrstvou vnitřní omítku na stropě do roviny
Uklizení spadané tenkovrstvé omítky a zametení podlah v celém domě a garáži
Po natažení tenkovrstvé vnitřní omítky na strop ukliďte spadanou omítku a zameťte veškeré podlahy v domě a garáži.
8|Natáhnout tenkovrstvou vnitřní omítku na veškeré zdivo v domě a garáži
Natažení tenkovrstvé vnitřní omítky na zdivo v celém domě a garáži
Téměř veškeré přípravy před natahováním tenkovrstvé vnitřní omítky na zdivo je naprosto stejné jako před natahováním omítky na strop. Takže si také v místě natahování vnitřní omítky rozložte na podlahu část krycí fólii a připravte si pracovní plošinu nebo malé lešení. Rozmíchejte elektrickým míchadlem s metlou v maltovníku tenkovrstvou vnitřní omítku.
Pouze příprava fasádní mřížky se trochu liší. Délky jednotlivých pruhů fasádní mřížky si můžete připravit, jako je výška zdiva v domě a garáži. Pokud ale postupujete podle tohoto stavebního postupu, tak počítejte s tím, že ještě nemáte vylité nebo vybetonované finální podlahy. Kvůli tomu tedy nemusíte natahovat vnitřní omítku až na úroveň současné podlahy. Naměřte si a vyznačte podle projektové dokumentace zednickou tužkou na zdivo v celém domě a garáži budoucí výšku finálních podlah. A natahujte tenkovrstvou vnitřní omítku pouze pár centimetrů pod vyznačenou finální podlahu. Je totiž zbytečné plýtvat stavebním materiálem, který by skončil zabetonovaný v podlahách. Taktéž natahujte vnitřní omítku vždy pouze na prostor o něco větší než máte přípravenou velikost fasádní mřížky. Dobré je vždy nejprve vyznačit na zdivo zednickou tužkou šířku fasádní mřížky a na ten prostor natáhnout tenkovrstvou vnitřní omítku.
Natažení tenkovrstvé vnitřní omítky na zdivo
- Umíchejte tenkovrstvou vnitřní omítku
- Zkraťte fasádní mřížku na požadované rozměry
- Položte na podlahu krycí fólii a zkompletujte pracovní plošinu|obrázek 1209.
- Navlhčete zdivo vodou
- Natáhněte první vrstvu vnitřní omítky hřebenovým hladítkem na část zdiva|obrázek 1215 a 2016.
- Vmáčkněte fasádní mřížku do první vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky
- Protáhněte skrz fasádní mřížku případné kabelové korugované chráničky nebo elektrické kabely
- Zatáhněte fasádní mřížku hřebenovým hladítkem do první vrstvy tenkovrstvé vnitřní omítky|obrázek 1217 a 2018.
- Stáhněte rovnou stranou hřebenového hladítka první vrstvu vnitřní omítky do roviny|obrázek 1219.
- Nezatahujte do vnitřní omítky vyznačený kraj fasádní mřížky pro napojení dalšího pruhu fasádní mřížky|obrázek 1219.
- Natáhněte plastovým hladítkem druhou vrstvu vnitřní omítky|obrázek 1220.
- Stáhněte plastovým hladítkem druhou vrstvu vnitřní omítky do roviny|obrázek 1221.
Zatočení a uhlazení tenkovrstvé vnitřní omítky na zdivu v celém domě a garáži
Zatočení tenkovrstvé vnitřní omítky na zdivu je naprosto stejné, jako točení omítky na stropě. Veškerou vnitřní omítku na zdivu točte, dokud nedocílíte perfektního hladkého povrchu|obrázek 1222.
Zatočení a uhlazení tenkovrstvé vnitřní omítky v rozích zdiva, ostění a nadpraží oken a dveří
Točit tenkovrstvou vnitřní omítku budete muset obzvlášť precizně ve všech rozích zdiva. Abyste docílili perfektních ostrých hran, tak během točení omítky průběžně střídejte obě strany rohu|obrázek 1223 a 1224. Omítku točte filcovým hladítkem, dokud nebudou hrany rohů precizně a stejně rovné.
Vyříznutí fasádní mřížky z veškerých elektroinstalačních a podomítkových krabic
Po vytvrdnutí tenkovrstvé vnitřní omítky vyřízněte odlamovacím nožem fasádní mřížku z veškerých elektroinstalačních a podomítkových krabic|obrázek 1225 a 1226. Odstraňte také krycí papíry z elektroinstalačních a podomítkových krabic. Případné nečistoty v krabicích nebo na elektrických kabelech a kabelových korugovaných chráničkách očistěte hadrem.
Přebroušení tenkovrstvé vnitřní omítky na stropech a zdivu v celém domě a garáži
Po řádném vytvrdnutí je nutné ještě vnitřní omítku jemně přebrousit brusnou mřížkou|obrázek 1225. Během broušení zbytečně moc netlačte na strop. Broušení se provádí pouze kvůli odstranění velmi malých kamínků na povrchu ztvrdlé tenkovrstvé omítky. Na závěr po přebroušení řádně omeťte smetákem od prachu veškeré stropy, zdivo a také zameťte podlahy.
Odstranění veškerého krytí a uklizení v celém domě a garáži
Odstraňte veškeré lepící pásky a krycí fólie z rámů oken, dveří a modulové rozvodnice. Také odstraňte případnou spadanou a zatvrdlou vnitřní omítku z podlah. Na závěr zameťte veškeré podlahy v celém domě a garáži.
Zkontrolování průběhu stavby stavebním dozorem
Na závěr nechte nataženou tenkovrstvou vnitřní omítku zkontrolovat stavebním dozorem!
Uklízení a třídění odpadu
Po celou dobu udržujte na stavbě a pozemku pořádek a veškerý odpad na konci dne vždy ukliďte na určená místa. Ochranné igelitové obaly stavebního materiálu ukládejte do pytlů určených pro plastový odpad. Pytle od zdících malt do pytlů pro papírový odpad. Stavební suť přemístěte do určeného místa na stavebním pozemku.
Očištění a uklizení stavebního nářadí a příslušenství
Špinavé nářadí precizně očistěte od stavebního materiálu a především od zdících malt a společně s ostatním příslušenstvím ukliďte na svá místa do stavební buňky.